Kariéra

Výhody a nevýhody práce z domu

Možno veľa z vás túži po tom pracovať z domu a byť pánom svojho času. Ale je to výhoda, alebo nevýhoda? Čo je lepšie, chodiť do práce, alebo byť doma a pracovať podľa toho, koľko máte práve času?

Práca z domu rozhodne znie lákavo a to už len preto, že sa môžete počas pracovnej doby venovať aj domácim povinnostiam, môžeme si odskočiť na nákup, na obed, alebo na kávu. Ale je toto vôbec výhoda? Alebo to môže byť skôr problém? Keď pracujete z domu, máte možnosť si čas práce naplánovať podľa toho, ako sami uznáte za vhodné. Lenže často práve toto môže byť veľký problém. Keďže nad sebou nikoho nemáme, môžeme prácu odkladať do nekonečna a tým sa môžeme potom dostať do sklzu.

Práca doma chce určite nejakú disciplínu

Ak pracujete z domu tak si povedzte, že sa práci budete venovať v presnej dobe, ktorú si určíte a túto dobu dodržujte. Neplánujte si na túto chvíľu žehlenie, pranie a upratovanie, ale naozaj len to, že budete pracovať. Potom čo prácu urobíte, budete mať pokoj. Ak prácu odložíte, budete potom nervózny z toho, že to nestíhate a že máte pred sebou pracovné povinnosti, ktoré treba splniť. Do toho potom môže prísť treba nečakaná návšteva a k práci sa potom už nedostanete.

Na druhú stranu však nemusíte opúšťať domov a tak ušetríte za benzín, alebo za autobus, čas, ktorý potom trávite jazdou do práce a domov je tiež na nezaplatenie a nemusíte počúvať to, ako sa kolegovia navzájom ohovárajú a čo majú doma za problémy. Na druhú stranu si ale s nikým nepopovídáte a môžete mať pocit toho, že ste stále sami a chýba vám kontakt s ľuďmi. To však môžete vyriešiť návštevami vašich priateľov, alebo chodením do spoločnosti po tom, čo si svoju prácu doma dorobíte. Pre a proti prácu z domova teda poznáte, teraz ide o to, čo vám bude vyhovovať viac a či je pre vás vôbec reálne, z domova pracovať.