Bývanie

Využite Feng shui aj pri zariaďovaní izby vášho miláčika

Feng shui je staročínske umenie, ktoré ľudí učí ako žiť v harmónii so svojim prostredím či ako z neho načerpať potrebné množstvo energie. Feng v preklade znamená vietor, zatiaľ čo Shui je voda. Toto umenie nás, či už si to uvedomujeme alebo nie, zasahuje v každom aspekte našich životov. Farby nášho domova, nábytok či oblečenie, všetko má vplyv na našu energiu a silu ducha.

Aj na vaše deti má energia rovnaký vplyv ako na vás, práve preto by ste mali dbať na to, aby aj v detskej izbe bol tok energie dobrý a prospel tak vášmu potomkovi. Zlá vybavenosť interiéru môže totiž ovplyvniť nielen kvalitu spánku vášho malého, ale môžu sa dokonca objaviť aj problémy s jeho imunitou.

Aký nábytok Feng shui schvaľuje?

Dbať by ste mali hlavne na materiál, z ktorého sú kúsky nábytku vyrobené. Zdravý je ekologický a prírodný materiál. Túto podmienku ľahko splníte práve zakúpením nábytku z masívu. Preferované je hlavne drevo, ktoré u deti podporí koncentráciu, kreativitu a aktivitu.

Ak máte viac detí a nemáte dostatok miesta, vyriešte to poľahky poschodovou posteľou. Na podobnom princípe funguje aj posteľ multifunkčná. Pokiaľ je váš potomok školopovinný, môžete mu zaobstarať posteľ vyvýšenú, kde sa v jej spodnej časti bude nachádzať písací stolík.

Veľmi praktické sú aj postele s úložným priestorom, ktoré môžu byť buď zásuvkové, alebo klasické vyklápacie. Posteľ z masívu zaručí vášmu dieťaťu kvalitný odpočinok a zároveň splní podmienky Feng shui. Umiestnite ju ale od vstupných dverí čo najďalej, nie však priamo pod okno. Za hlavou dieťaťa by malo byť totiž niečo pevné. Najlepšie stena, alebo aspoň čelo postele.

Nezabudnite na farby

Farby sú veľmi dôležitou súčasťou každej detskej izby. Odporúčajú sa hlavne doplnky v podobe kobercov, či textílii s rôznymi veselými motívmi, ako sú obrázky zvieratiek, autíčok, bábik, detí a iných.

Pokiaľ je izba tmavšia, prirodzené svetlo v nej môžete nahradiť žltou farbou. Žltá zároveň symbolizuje radosť a optimizmus. Je vhodná až pre škôlkarov, pri bábätkách môže spôsobiť nadmerné množstvo plaču.

Zelená farba sa hodí pre deti, ktoré sú v dobe rastu a do dostatočne presvetlenej izby. Vďaka nej bude vaše dieťa šťastné, vyrovnané a bude sa dobre vyvíjať.

Ak máte doma tínedžera, purpurová farba vyjadrí jeho jedinečnosť, autoritu a originalitu.

Je váš potomok príliš hyperaktívny? Určite mu v izbe nemaľujte steny načerveno, pretože to jeho prebytok energie len podporí. Do izby mu radšej dajte dekorácie v prírodnej farbe, ktorá ovplyvnia nielen jeho náladu, ale aj pocity.

Osviežte izbu dekoráciami

Chcete osviežiť izbu rastlinami? Zakázané sú určite kaktusy. Nahraďte ich teda rastlinami so zaoblenými listami. Ďalšie doplnky ako glóbus či sova podporia učenie a myslenie, zatiaľ čo rôzne prírodné kamene, napríklad ametyst, utlmia nie veľmi priaznivý vplyv počítača.

Miesto na učenie oddeľte od miesta na hranie. Kútik, v ktorom bude stáť pracovný stôl, môžete vymaľovať namodro, čo prospeje sústredeniu a dieťa upokojí.

Dovoľte teda Feng shui, aby sa postaralo o šťastie a spokojnosť vášho dieťaťa. Po čase aj sami uvidíte výsledky a jeho prínos.