Tehotenstvo

1. týždeň tehotenstva

V prvom týždni tehotenstva ešte nie ste fakticky tehotná

Prvý týždeň tehotenstva spadá do prvého lunárneho mesiaca (1. lunárny mesiac označuje 0. až 4. týždeň tehotenstva).

Veľa žien možno nevie, že počiatky tehotenstvo sa začínajú počítať už vtedy, keď žena v podstate ešte tehotná ani nie je. Prvý týždeň tehotenstva totiž predstavuje obdobie od prvého dňa poslednej menštruácie pred samotným otehotnením. Prvé dva týždne tehotenstva žena ešte nie je gravidnej a vajíčko bude oplodnené až po ukončení druhého týždňa. K počatiu dôjde asi 2 týždne po menštruácii.

Prvý týždeň tehotenstva teda nijako obzvlášť nepocítite a bude Vám pripadať rovnaký, ako ktorýkoľvek iný. Prvý týždeň tehotenstva sa označí až spätne, v okamihu zistenia gravidity.

Prvý týždeň tehotenstva – plánované tehotenstvo

Ak ste v situácii, kedy svoje materstvo plánujete, mali by ste sa začať správať zodpovedne, akoby už ste bábätko čakala. V praxi to znamená stop alkoholu, fajčenie či dokonca užívanie omamných látok. Odporúča sa tiež redukcia kávy, a to na jednu šálku za deň. Keď mu zrovna užívate nejaké lieky, uistite sa, že ich môžu brať aj tehotné ženy.

Tehotenstvo – štyridsaťtýždňovej „iný stav“

V okamihu zistenia tehotenstva stojí žena ešte len na začiatku zhruba štyridsaťtýždňovej cesty. Niekomu sa to javí ako neskutočne zdĺhavý proces, obzvlášť v prípade častého výskytu nejakých nepríjemností a problémov. Iným ženám zase 9 mesiacov doslova „utečie ako voda“. Obdobie tehotenstva možno síce všeobecne popísať, ale napriek tomu je každé z nich celkom individuálne.