Tehotenstvo

Budem mať dieťa až v 39 rokoch

Kedy je najvhodnejší čas mať deti ? Čo si myslíte? Máme modelovú situáciu – životy dvoch žien. Jedna stihla mať deti do tridsiatky a druhá má jednu dcérku až pred dovŕšením štyridsiatky. Ale obe sú spokojné a šťastné, že majú zdravé deti.

Moja kamarátka Natália sa vydala v dvadsiatich troch rokoch. O rok po svadbe sa im narodil Marko a o dva roky neskôr Matesko. Postavili si nový dom, isteže museli si zobrať 2 hypotéky, aby mali vlastné bývanie. Natálka bola cca 6 rokov na materskej a po materskej nastúpila do supermarketu na pozíciu administratívny pracovník. Čo viac si môže priať? Našla svoju lásku, vydala sa, majú s manželom dvoch krásnych a zdravých synčekov, krásny dom a prácu, ktorá ich baví a napĺňa. A detičky vždy chcela, neodkladala ich až do neskoršieho veku. Teraz má Natálka 32 rokov, deti sú ešte malé, ale v živote je zdravá a šťastná. Má krásnu rodinu, ktorú jej môže veľa slobodných dievčat závidieť.

No a na druhej strane mám druhú kamarátku, ktorá sa volá Karmen. Karmen bola ako dieťa veselá, aktívna, rada spievala, hrala divadlo a žila takým komediantskym životom. Aj v teenegerských rokoch spievala v dvoch zboroch, chodila na klavír, mala veľa kamarátok a rada sa zabávala. V dvadsiatich dvoch rokoch sa zaľúbila do Tomáša, krásneho, čierno vlasého chlapca. Chodili spolu 7 rokov, medzitým Karmen študovala externe vysokú školu a skrátka užívala si. Navštívili veľa cudzích destinácií, chodili po koncertoch a ako roky utekali, zrazu si Karmen uvedomila, že ešte nemá dieťa !!!

Veď vždy túžila mať deti, až neskôr, keď doštuduje, finančne sa zabezpečí, nájde si bývanie atď. A zrazu všetko má, len ku šťastiu, k dokonalému šťastiu a naplnenej láske, im chýba dieťatko. A tu sa vynára jeden problém, zdravie! Nie je také ako, keď mala Karmen 20, 30 rokov. Po 32 rokoch nastupujú depresie, psychické problémy, veľké problémy v práci, i strata práce, rodinné problémy a dieťa nie a nie počať ! Kolobeh nespočetných gynekologických vyšetrení, ktoré sú v poriadku a  roky striedania tých najlepších odborníkov gynekológov, ktorí majú záverečnú diagnózu – idiopatická neplodnosť. To je neobjasnená neplodnosť, ani lekári nevedia, kde môže byť chyba. Môže sa jednať o narušenú psychiku v intímnom živote. Nejasná príčina, neschopnosť otehotnieť. Tak, na podnet p. doktora, Karmen navrhne metódu umelého oplodnenia v centre asistovanej reprodukcie. Prvý pokus a hneď úspešný – a to v 39 rokoch!!!! Taká obrovská radosť v očiach Karmen a jej manžela Tomáša. Nakoniec sa im narodí krásna zdravá dcérka, ktorá robí radosť celej rodinke.

Takže na záver, nemali by sa deti odkladať, až na neskôr po dovŕšenia 30 roku. Štatistiky hovoria, že prvé dieťa by mala mať žena do 25 rokov a 2 dieťa do 30 rokov. Keď je organizmus zrelý na materstvo a žena je mladá, vitálna, to znamená zvláda viac vecí naraz. Napr. prebaľovať dieťa, prezliekať ho, upratovať, telefonovať, pozerať TV, lúštiť krížovky, variť obed atď. Keď je mladá, viac vydrží. Ale musí i vedieť vychovávať dieťa, nie každú chvíľu volať starým rodičom, aby strážili vnúčatká a ona chodí s priateľkami po diskotékach. Lebo poznám i také mladé mamičky, ktorým zodpovednosť o rodinu nič nehovorí.

No a na druhú stranu, zabezpečená žena v 30 alebo 35 rokoch, ktorá má prvé dieťa, tiež je to veľký dar. Lebo sa na to dieťatko celý život teší, a keď príde tá očakávaná chvíľa, tak sa celá tomu materstvu oddá. Takže podľa mňa, tiež je šikovná, silná i keď možno je to na ňu veľa povinností.

Ale všetko záleží od psychiky danej ženy, v akom veku sa cíti na materstvo a v akom ešte nie.