Tehotenstvo

36. týždeň tehotenstva

Žena v 36. týždni tehotenstva

Nastávajúce mamičky spravidla pociťujú čoraz viac častejšie a silnejšie sťahy maternice. Pôrodné cesty matky sa začínajú pripravovať na pôrod. Hrdlo maternice, ktoré bolo doteraz pevné a dlhé, sa postupne skracuje a hlavička začne čo najskôr zostupovať do panvy.

Pri gynekologickom vyšetrení Vám bude z pošvy odobratý ster, aby sa zistila prípadná streptokoková infekcia. Pri prítomnosti streptokoka skupiny B Vám budú pri pôrode podaná antibiotiká z dôvodu zamedzenia nákazy plodu.

Uvádza sa, že maternica je teraz asi 15 x väčšie ako pred otehotnením. V tejto dobe už ženy mnohokrát nepriberajú a niektoré naopak dokonca strácajú na váhe.

Možno sa dostanete do situácie, že nebudete schopná poznať, či sa jedná o „planý poplach“, alebo či už budete skutočne rodiť. Poslíčkov môže sprevádzať aj bolesť a odlíšiť ich od naozajstných kontrakcií nie je vždy jednoduché. Mnoho mamičiek, ktoré prídu do pôrodnice, je poslané späť domov a nie je to žiadna hanba.

Plod v 36. týždni tehotenstva

Bábätko rýchlo naberá na váhe, čo má za následok aj veľký prírastok podkožného tuku. V posledných niekoľkých týždňoch priberie bábätko vôbec najviac za celý svoj vnútromaternicový vývoj.

Na konci tohto týždňa tehotenstva meria plod asi 45 cm a váži okolo 2700 gramov. Plod zaujíma v maternici svoju konečnú polohu.

Bábätko má vytvorený tukový vankúš a pomaly mizne jemné ochlpenie na tele (tzv. Lanugo).
Vlásky, riasy a obočie rastú do dĺžky a hustnú. Lebečnej švy nie sú spojené, a to z dôvodu, aby bábätko ľahšie prešlo pôrodnými cestami.

Akonáhle uplynie 37. týždeň tehotenstva, je dieťatko oficiálne považované za donosené.

Bábätko už vyzerá ako pred narodením.