Tehotenstvo

38. týždeň tehotenstva

Žena vo 38. týždni tehotenstva

Vo 38. týždni už pravdepodobne budete ako na tŕní, pretože pôrod sa môže rozbehnúť každým dňom. Po uplynutí 37. týždňa a teda od začiatku 38. týždňa je bábätko považované za donosené. Ak by ste odteraz začala rodiť, už by nešlo o predčasný pôrod.

Váš partner by mal byť neustále na telefóne. Neznamená to však, že by ste odteraz mala len sedieť doma a čakať. Chodievajte na prechádzky a relaxujte.

Je vhodné sa už objednať na ambulancii pôrodnice, kde budete rodiť. Do tejto ambulancie potom budete dochádzať na pravidelné kontroly a „až to na Vás príde“, pôjdete do známeho prostredia.

Čo si okrem osobných vecí nezabudnite vziať so sebou do pôrodnice: občiansky preukaz, preukaz zdravotného poistenia, tehotenský preukaz, sobášny list alebo doklad o rozvode, doklad o spoločnej dohode na mene a priezvisko dieťaťa a u nevydatých matiek vyhlásenie otca o súhlase so zápisom do matriky.

Plod vo 38. týždni tehotenstva

Bábätko už sa ustálilo v určitej polohe, pričom najoptimálnejšie a najčastejšie je poloha hlavičkou dole.

U bábätiek mužského pohlavia sú už semenníky zostúpené v miešku, u bábätiek ženského pohlavia veľké pysky ohanbia prekrývajú malé pysky. Ide o znaky donosených detí.

Ďalej pokračuje dozrievanie nervových buniek a obaľovanie nervových vlákien, však to bude prebiehať ešte dlho po narodení.

Dieťatko je už zrelé a pripravené na pôrod. Organizmus bábätka už je úplne vyvinutý a je schopný prežiť mimo maternice. Posledné dni v tele matky strávi bábätko tak, že bude priberať na váhe. Rozprávajte sa s ním a pokojne mu aj čítajte rozprávky, bábätko Vás počuje.