Tehotenstvo

40. týždeň tehotenstva

Žena v 40. týždni tehotenstva

Môžete zle spať a byť unavená, pretože neustále očakávate, kedy už to príde. Pre urýchlenie pôrodu sa uvádzajú niektoré rady, napríklad radšej chodiť ako posedávať, vykúpať sa v teplej (nie v horúcej) vode a jednou z rád je aj sex (ejakulát totiž dokáže urýchliť vyzrievanie krčka maternice).

Prvým príznakom toho, že pôrod už sa rozbieha a že maternicové hrdlo sa začína otvárať, je odchod tzv. Hlienovej zátky (hlien s prímesou krvi). Ďalšími charakteristickými znakmi rozbiehajúceho sa tehotenstva sú kontrakcie a odtok plodovej vody.

Ešte stále na sebe nepociťujete, že by ste mali v najbližšej dobe rodiť? Buďte pokojná, veď o prenášaní hovoríme až keď tehotenstvo trvá dlhšie ako 42 týždňov (14 dní po termíne).

V niektorých prípadoch môže gynekológ vykonať tzv. Hamiltonov hmat. Ide o to, že lekár prstom v maternici oddelí membrány krčka maternice a žena by spravidla mala do troch dní porodiť.

Pôrod rozdeľujeme do troch fáz. Prvá fáza je otváracia, druhá vypudzovacia a tretia pôrod placenty. Pôrod trvá niekoľko hodín, pričom u prvorodičiek býva doba pôrodu dlhší ako u viacrodičiek.

Plod v 40. týždni tehotenstva

V 40. týždni vykazuje plod všetky známky zrelosti. Dĺžka bábätka je okolo 50 cm a hmotnosť sa pohybuje medzi 3200 a 3500 gramami.

Pokožka je napätá, má ružovú farbu a je pokrytá mazom. Tzv. lanugo (jemné ochlpenie na povrchu tela) už je len na chrbte a medzi lopatkami.
Švy lebečných kostí sú úzke a fontanely malé. Sú vytvorené nosové a ušné chrupavky. Nechty na dolných končatinách dosahujú špičiek prstov a na horných končatinách dokonca špičky prstov presahujú.

Dieťatko po narodení kričí a začne sa čulo pohybovať.