Tehotenstvo

10. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu v 10. týždni tehotenstva

Na konci desiateho týždňa tehotenstva meria plod asi 3 – 4 cm a váži 3 – 5 g. V 10. týždni tehotenstva už sú vytvorené základy pre všetky orgány.

Na konci tohto obdobia už získava plod zreteľne ľudskú podobu. Hlavová časť je v porovnaní s telom však stále veľká a zaberá zhruba polovicu celkovej dĺžky.

Plod už má krk a v tvári možno uvidieť zreteľná očné viečka. Očné štrbiny sú už uzavreté zrastenými okraji očných viečok.

Mozog sa ďalej vyvíja a začínajú sa v ňom tvoriť prvé elektrické impulzy. Začínajú pracovať prvý reflexy v mieche. Akonáhle dôjde k podráždeniu krajiny tváre, ústa sa otvoria a plod sa začne pohybovať.

Oproti deviatemu týždni výrazne pokročí vývoj ručičiek a nožičiek. Prsty nadobúdajú na dĺžke a plávacie blany postupom času mizne. Vnútri končatín sa vyvíja chrupavkové základy neskorších kostí. Prsty sa od seba začínajú oddeľovať už aj na dolných končatinách.

Medzi dolnými končatinami sa vyvíja otvory na močové a pohlavné cesty. Ešte nemožno poznať pohlavie plodu, aj keď už je to geneticky dané od okamihu oplodnenia.

Žena v 10. týždni tehotenstva

U žien je vidieť slabý prírastok na váhe, len asi 1 – 2 kg. Maternica sa o veľa zväčší, je mäkká a presiaknutá.

Telo bude mať tendenciu zadržiavať vodu. Bylinné čaje a vhodné potraviny Vám tento problém pomôžu zmierniť.

Okolo 10. týždňa tehotenstva sa mnoho žien sa svojím tehotenstvom zverí aspoň svojim najbližším. Ak pracujete v rizikovejším zamestnanie, mali by ste sa čo najskôr nechať preradiť na bezpečnejšie namiesto. Každá žena zvláda tehotenstvo v kombinácii s pracovným zaradením rôzne. Niektoré ženy odchádza z práce takpovediac okamžite po zistení gravidity, iné pracujú v nemennom tempe až do konca tehotenstva.