Tehotenstvo

11. týždeň tehotenstva

Čo prežíva žena

Obzvlášť v tomto období, ale v podstate po celú dobu tehotenstva, môžete začať mať častejšie nutkanie na močenie. Veľakrát sa jedná naozaj len o nutkanie a močový mechúr ešte nie je ani zďaleka naplnený. Dôvodom je zvyšovanie celkového objemu vody v tele, zvýšenie prietoku krvi obličkami a vyššia tvorba moču. Navyše aj maternica sa začína zväčšovať a postupne čoraz viac tlačí na močový mechúr. V čase tehotenstva je vyššie riziko močových infekcií. Pokiaľ Vás trápia problémy s močením, mal by Vám lekár vyšetriť moč a pri zistení infekcie predpísať patričnú liečbu. Ak sa močová infekcia u tehotných žien nelieči, vážne ohrozuje obličky a plod.

Aby žena predišla močovej infekcii, mala by veľa piť, a to aj napriek časté nutkanie na močenie. Je nutné myslieť na to, že v tehotenstve je potrebná organizmus zásobovať zvýšeným množstvom tekutín. Odporúča sa najmä nesýtená voda, ovocné a bylinkové čaje.

Ako sa vyvíja plod

Plod začína rýchlo rásť do dĺžky a dochádza k ďalšiemu pokračovaniu vývoja a dozrievania vnútorných orgánov. Niektoré z orgánov už vykazujú známky funkcie.

Stavce majú chrupavkovitý charakter a neskôr sa vyvinú v kosti. Tenká a priesvitná pokožka odhaľuje kresbu jednotlivých rebier. Vývoj kostí bude pokračovať až do narodenia a ani vtedy ešte nekončí.

Hlavička stále predstavuje veľkú časť z celkovej dĺžky plodu. Postupne sa vyvíja chrupavkové a kostené základy lebky a drobné svaly sú čím ďalej viac viditeľnejšie. Tvári je zatiaľ ponechaný relatívne malý priestor a rysy tváre sa zjemňujú. Vyvíja sa oči, aj keď ešte nemajú vytvorené všetky svoje súčasti.

Plod už má odlišné pohlavné orgány, však pohlavie ešte nedá určiť.