Tehotenstvo

15. týždeň tehotenstva

Žena v 15. týždni tehotenstva

Množstvo plodovej vody v maternici sa zvyšuje a pokračuje rýchly rast plodu, čo zapríčiní zmenu postavy a výraznejšie váhový prírastok.
Zbytočne sa ale neprejedajte a nezanedbávajte pohyb, inak budete mať po pôrode pravdepodobne problémy dostať sa späť na svoju pôvodnú váhu.

V prsiach sa začína tvoriť mledzivo čiže kolostrum. Ide o tekutinu, ktorú bude bábätko po narodení sať, kým sa žene nevytvorí prvé mlieko (tj. 2 – 5 dní). Mledzivo má bielu až žltú farbu. Odporúčajú sa používať špeciálne jednorazové vložky do podprseniek, vďaka ktorým predídete škvrnám.

Srdce matky je zväčšené a dosahuje o 20% vyššieho výkonu, aby dokázalo prečerpávať vyššie množstvo krvi a dodať plodu potrebný kyslík. V priebehu tehotenstva sa výkon srdca zvýši celkovo asi o polovicu.

Plod v 15. týždni tehotenstva

Plod pokračuje v rýchlom raste najmä do dĺžky. Bábätko meria asi 12 cm a váži približne 100 g.

Na hlavičke začínajú rásť jemné vlasy a na očiach riasy. Očné viečka sú stále zrastené. Tvar ušnice je už v podstate konečný.
Plod má veľmi tenkú pokožku a povrch je pokrytý chĺpky, ktorým sa hovorí lanugo. Vznikajú prvé bunky, ktoré obsahujú pigment.

Srdce plodu je každým dňom silnejšia a každých 24 hodín prepumpuje 18 – 24 litrov krvi.

Predpokladá sa, že plod v 15. týždni tehotenstva už počuje a vníma napríklad zvuky žalúdka, srdcový tep či tón hlasu.

Niekedy už sa podarí identifikovať, či sa narodí dievčatko alebo chlapček. Na zhotovovanie výbavičky máte ale ešte dosť času, takže sa neunáhlite.