Tehotenstvo

17. týždeň tehotenstva

Žena v 17. týždni tehotenstva

V tomto období postupne začínate strácať pas, pretože bruško sa čím ďalej viac zväčšuje.

Celý druhý trimester Vás môže trápiť zápcha a nadúvanie. Problém vzniká v dôsledku zvýšenej tvorby hormónu progesterónu, čo období tehotenstva sprevádza.
Nezanedbávajte pohyb, dodávajte organizmu dostatok tekutín a konzumujte viac vlákniny (napríklad v ovocí a zelenine, celozrnných výrobkoch a i.). Skúste tiež masírovať brucho v smere hodinových ručičiek a ráno na lačno vypite pohár vlažnej vody.
Lekár vám môže odporučiť glycerínové čapíky alebo niektorý z preparátov z parafínového oleja. Iná preháňadlá by mohla ohroziť plod.

Dochádza k zvýšeniu pigmentácie kože a niekedy sa objavujú pigmentové škvrny v tvári. Ďalej tmavnú prsné bradavky, genitálny oblasť, znamienka a pehy. Môžete pozorovať tiež tmavý pruh, ktorý prebieha stredom brucha od pupka nižšie (tzv. Linea fusca).

Niektoré ženy už v tomto týždni môžu začať pociťovať prvé pohyby bábätka. Avšak pohyby sú dosť nepravidelné a nenápadné, takže si rad mamičiek ani neuvedomuje, že je to pohyb plodu a nie napríklad bublanie v žalúdku.

Vývoj plodu v 17. týždni tehotenstva

Plod meria až 17 cm a váži až 200 g.

V tomto období dochádza predovšetkým k predlžovaniu dolných končatín. Bábätko už aktívne pohybuje všetkými končatinami a pri ultrazvukovom vyšetrení môžeme napríklad uvidieť, ako si cmúľa palec na nohe.

Plod má v maternici ešte dosť miesta, a tak sa aktívne pohybuje. Jeho priestor sa ale začne postupne zmenšovať.

Kostra ešte nie je úplne pevná, tvorí ju pružná chrupavka, ktorá stvrdne až neskôr. Okolo miechy vzniká myelínové obal.

Srdcovú činnosť plodu je zhruba dvakrát taká ako u matky.

Začínajú fungovať chuťové poháriky a plod sa zoznamuje s chuťou plodovej vody (v tej sa vznáša a prehĺta ju).