Tehotenstvo

25. týždeň tehotenstva

Žena vo 25. týždni tehotenstva

Priemerný váhový prírastok je teraz asi 5 kg.

V tomto období podstúpite glukózový tolerančný záťažový test (OGTT). Absolvovanie testu síce nie je práve nič príjemné, však dá sa vydržať.
Pri teste sa zisťuje hladina cukru v krvi ráno nalačno, následne sa vypije glukózový roztok a meranie sa opakuje za 2 hodiny. Poruchy metabolizmu glukózy v tehotenstve nie sú žiadnou výnimkou. Rizikovými faktormi sú napríklad vyšší vek, nadváha či dedičné dispozície. Viac ohrozené sú aj ženy, ktoré v minulosti porodili bábätko vyššej hmotnosti.
Väčšinou sa vyskytuje tzv. Tehotenská cukrovka, ktoré sa objavuje v druhej polovici tehotenstva a po pôrode sama vymizne.

Plod vo 25. týždni tehotenstva

Postupne sa vyrovnávajú rozdiely medzi tvárovou a mozgovú časťou hlavy. Naďalej sa vyvíja a zdokonaľujú mozgové bunky, kostné jadrá tvrdnú. Tvár nadobúda na veľkosti, vyvíja sa horná a dolná čeľusť a prínosné dutiny.

Oči už zaujímajú svoju konečnú pozíciu a sú už takmer vyvinuté. Vyvíja sa ušný lalôčik, ktorý sa na laloku založil ako posledný.

Dotvára sa vnútorné orgány. Vetví sa priedušky a vytvára sa tzv. Prieduškový strom. K samostatnému dýchanie bábätka po pôrode je potrebná látka zvaná sulfaktant (tá bráni úplnému spľasnutia pľúc pri výdychu). Bunky, ktoré vytvára túto látku, začínajú ešte len vznikať. V tejto vývojovej fáze by dieťa nedokázalo ešte samostatne dýchať.

Plod meria asi 33 cm a váži okolo 600 g.

Pohyby plodu sú čím ďalej viac koordinovanejšie. Hrá sa aj s pupočnou šnúrou, ale tá je dostatočne pevná, aby odolala.