Zdravie

3 tipy ako bojovať proti prechladnutiu

 

Prechodné obdobie medzi zimou a jarou je veľmi nebezpečné pre osoby s oslabeným imunitným systémom, čiže predovšetkým pre starších ľudí. Háklivejšie sú aj malé deti, ktoré nemajú dostatočne vyvinutú imunitu a sú náchylnejšie na vírusové a bakteriálne ochorenia.

Ako bojovať proti prechladnutiu a čo by ste nemali podceniť?

  1. Vrstvite oblečenie

Ak sa chcete vyhnúť prechladnutiu, odporúčame vám vrstviť. Aj keď nás prechodné obdobie láka vyhýbať sa pleteným svetrom a vyťahovať tenšie pulóvre vhodné na jar, nepodceňujte to, pretože riskujete, že vás prefúkne.

Proti prechladnutiu môžete bojovať práve správnou kombináciou oblečenia a vrstvením. Ako spodnú vrstvu nosievajte príjemné body s organickej bavlny, poprípade dlhé bavlnené tričká.

Na tričká/ body dávajte pletený sveter a ako bundu si vyberajte dlhý nepremokavý a vetruvzdorný kabát, poprípade prechodnú bundu.

  1. Doplňte vitamíny

V prechodnom období, ak chcete bojovať s prechladnutím, nesmiete podceniť prísun vitamínov. Jedzte preto viac čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré vám pomôžu bojovať proti vírusom a baktériám. Odporúčame predovšetkým citrusové ovocie, zázvor, zelenú papriku, rakytník rešetliakový, ktoré obsahujú potrebné vitamíny, ktoré vaše telo potrebuje na podporu imunity.

Nezabúdajte ani na chutný včelí med. Medzi hlavné pozitívne účinky medu radíme: posilňovanie imunitného systému, zbavovanie tela od jedov, pomáha liečiť vírusové ochorenie, pôsobí protizápalovo a protibakteriálne, pomáha pri tráviacich ťažkostiach a vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje, pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva.

  1. Dajte šancu bylinkovým čajom

Imunitu môžete podporiť aj bylinkami, konkrétne bylinkovými čajmi. Medzi bylinky, ktoré pomáhajú bojovať proti chrípke, radíme tieto bylinky – fenikel obyčajný (vhodný na kašeľ), mäta (znižuje horúčku a lieči nádchu), repík lekársky (vhodný na zápal krku), ale aj rumanček, materina dúška, či šalvia.

Vyskúšajte aj včeliu materskú kašičku. Včelia materská kašička je výživový produkt, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínov a proteínov a zároveň mení obsah železa v krvi. Využíva sa hlavne na liečbu tráviacich porúch, čo jednoznačne oceníte.

S oslabenou imunitou sa totiž objavujú vo väčšine prípadov aj tráviace ťažkosti.