Tehotenstvo

30. týždeň tehotenstva

Žena v 30. týždni tehotenstva

Dýchacie problémy stále pretrvávajú, rovnako tak ako časté močenie. Dva až tri týždne pred pôrodom začne plod zostupovať dole do panvy a dýchacie problémy začnú poľavovať.

Pohybovať sa a spať s veľkým bruškom je dosť nepohodlné, takže sa Vašim výkyvom nálad nemôže nikto čudovať. Váhový prírastok je v tejto dobe asi 9 – 10 kg.

Môže Vás zvýšene trápiť bolesť chrbta. Pri bolesti hornej časti chrbta sa položte na pevnú podložku a hlavu a kolená podložte vankúšmi. Pokiaľ Vás trápi bolesť v spodnej časti chrbta, kľaknite si na všetky štyri, narovnajte chrbát, hlavu držte v predĺžení chrbta a pohľad sústreďte na zem. Následne urobte cvik „mačací chrbát“ a niekoľkokrát opakujte.
Vyskúšajte plávanie, prechádzajte sa na čerstvom vzduchu, ale neužívajte žiadna analgetiká na tlmenie bolesti.

V období medzi 30. – 32. týždňom tehotenstva by ste mala podstúpiť tretej ultrazvukové vyšetrenie, ktoré potvrdí správny rast plodu, zmapuje pozíciu placenty a objem plodovej vody.

Koža na bruchu je napätá a môže svrbieť. V čase tehotenstva je všeobecne vyššie sekrécia potných a mazových žliaz. Odporúča sa pravidelné sprchovanie vlažnou vodou alebo kúpeľ vo vlažnej vode (nie v horúcej).

Plod v 30. týždni tehotenstva

Väčšina bábätiek už sa pripravuje na pôrod a sú obrátené hlavičkou dole. Ak tomu tak ešte nie je, aj tak je stále dosť času na obrátenie.

Bábätko váži okolo 1,3 kg a meria do 40 cm. Postupne začína miznúť jemné ochlpenie telíčka. Oči bývajú po väčšinu času zatvorené.

Plod hýri aktivitou a cvičí si základné pohyby. Plod obklopuje asi 0,8 litra plodovej vody. Objem plodovej vody postupne klesá so zväčšujúcim sa bábätkom.

Postupne sa obmedzuje tvorba krviniek v slezine a táto funkcia prechádza na kostnú dreň.