Tehotenstvo

34. týždeň tehotenstva

Žena vo 34. týždni tehotenstva

Priemerný váhový prírastok u ženy činí 11 kilogramov, ale samozrejme je to vždy pri každej nastávajúce mamičky individuálne.

Obvyklými problémy, ktoré trápia väčšinu žien, sú únava, ťažkosti so spaním, časté nutkanie na močenie a tvrdnutie brucha.

V blízkej dobe začne bruško pomaly zostupovať nižšie, a to v súvislosti s prípravou na pôrod. Teraz je však maternica ešte vysoko a mamičku môžu trápiť boľavé rebrové oblúky v dôsledku kopanie nožičiek.

Už máte s partnerom jasno o jeho prítomnosti pri pôrode? Na túto záležitosť existujú dva odlišné názory, však v poslednej dobe väčšina párov preferuje prítomnosť otca pri pôrode. Muž tým určite získa cennú skúsenosť a svoje partnerky aj dieťaťa si môže viac vážiť. Proti prítomnosti otca pri pôrode sa stavia niektorí jedinci, ktorí hovoria o negatívnom vplyve na neskorší sexuálny život.

Plod vo 34. týždni tehotenstva

Pohyby bábätka sú intenzívne a je možné ich pozorovať aj cez brucho. Dieťatko je niektorý deň aktívny viac, inokedy zasa menej, avšak zásadné zmeny v charaktere pohybov alebo ich frekvenciu by nemali nastať. Ak sa Vám niečo nezdá, obráťte sa na lekára.

Kostra bábätka prechádza rýchlym vývojom. Lebku tvoria tenké kostené šupiny, medzi ktorými sú miestami pomerne široké medzery, vyplnené väzivovými blanami. Miesta s rozsiahlejšími väzivovými blanami nazývame fontanely (celkom 6).

Nechty na horných aj dolných končatinách už dosahujú až k okrajom prstov.

Keby sa teraz dieťatko už narodilo, muselo by sa síce umiestniť do inkubátora, ale inak by mu nemali hroziť žiadne vážnejšie zdravotné problémy.

Bábätko meria asi 44 cm a váži okolo 2 kilogramov.