Zdravie

6 nezdravých návykov tak zlých, ako je fajčenie

Nefajčíte? Nezáleží na tom. Aj tak by ste mohli svojmu zdraviu škodiť.

Nie tak rýchlo! Vyzerá to, že každý deň nové a nové štúdie konštatujú, že tieto zvyky sú ešte horšie, než fajčenie. Či už je to to, že celý deň sedíte alebo jete príliš veľa tuku. Je tu nejaká legitimita týchto tvrdení?

Nasledujúce nezdravé návyky sa veľmi blíži ublíženia od cigaretového dymu alebo môžu spôsobovať rakovinu. Sú rovnocenným súperom s fajčením. Našťastie sa jedná o ľahko opraviteľné návyky vo vašom každodennom živote, takže vaše srdce a pľúca môžu byť radi, že to v skutočnosti nie je dym.

Presedieť celý deň

Autor obrázku: Kevin ryder

Dokonca, aj keď cvičíte pravidelne, návyky sedenie po dlhšiu dobu, či už pri stole alebo v aute, je stále viac spojené s radom zdravotných problémov. Podľa Alberta Health Services onkologickej starostlivosti v Kanade, nečinnosť je spojená s takmer 160.000 prípadmi rakoviny prsníka, hrubého čreva, prostaty a rakoviny pľúc každý rok. Asi 2/3 týchto prípadov rakoviny sú tiež v dôsledku fajčenia.

Rob to SPRÁVNE: Nech je to zvyk, robiť si prestávky u pohybu pri práci, skúšajte to častejšie, aby ste sa sedenie vyhli čo najviac. Doma odolajte pokušeniu, aby ste čo najviac času trávili pred televíziou. Zájdite si na krátku prechádzku okolo bloku pre relaxáciu, alebo môžete pár minút stráviť čistením, naplánujte si hodinku v posilňovni s kamarátkou atď.

Jesť príliš veľa mäsa a syrov

Živočíšne bielkoviny sú bohaté na IGF-1, rastového hormónu, ktorý môže podporiť rast rakovinových buniek. A štúdie z University v Kalifornii uverejnenej v časopise Metabolizmus zistili, že ľudia na živočíšne proteínové diéte počas stredného veku boli 4x viac ohrození, že zomrú na rakovinu, než ľudia s nízkoproteínovou diétou s rizikovým faktorom úmrtnosti porovnateľným s fajčením.

Rob to SPRÁVNE: Nahraďte niektoré z vašich živočíšnych proteínov vegetariánskym zdrojmi bielkovín. Rovnaká štúdia zistila, že strava s vysokým obsahom bielkovín na rastlinnej báze, ako sú fazuľa, ktoré majú hladinu bielkovín, ktoré zodpovedajú niektorým mäsám, nespustili rovnaký nárast výskytu rakoviny. Všeobecne platí, že v strednom veku dospelí majú jesť o 0,8 g bielkovín na každé 2 kg telesnej hmotnosti denne.

Zaujímavé je, že štúdia zistila, že akonáhle sa prehupnete cez vek 65 rokov, jesť veľa živočíšnych bielkovín nie je tak škodlivé, pretože produkcia IGF-1 sa začína spomaľovať.

Varenie na zemnom plyne

Ak ste jedným z 34 percent, ktorých domov je vybavený plynovým sporákom, ste stále v blízkosti oxidu uhoľnatého, oxidu dusičitého a formaldehydu zakaždým, keď varíte jedlo. Rovnaké tri znečisťujúce látky sú bežné v pasívnom cigaretovom dyme. V ďalších štúdiách sa zistilo, že všetky tri kontaminanty v domácnostiach s plynovými sporákmi pravidelne prekračujú pokyny v oblasti verejného zdravia.

Rob to SPRÁVNE: Používajte odvetrávanie, elektrický sporák alebo varnú dosku. Ventilačná rozsah plynu môže znížiť hladinu znečisťujúcich látok o 60 až 90% a to aj v prípade, že je ventilátor slabší. Veľmi dobrými pomocníkmi v kuchyni a tiež v dnešnej dobe veľa obľúbené sú digestory, ktoré pomáhajú zachytiť najväčšie znečistenie zo zadných horákov.

Varenie na zlom oleji

Aj keď sa môžete spoľahnúť na elektrický sporák vo vašom dome, nie ste imúnny voči znečisťujúcim účinkom vášho varenia. Štúdia o reštauračných a bytových kuchyniach ukázali, že varenie pri vysokej teplote na rastlinnom oleji uvoľňuje častice, aldehydy a polycyklické aromatické uhľovodíky, všetky zlúčeniny nájdené v cigaretovom dyme a súvisí so zápalmi dýchacích ciest.

Rob to SPRÁVNE: Vyberte si správny olej na varenie, ktorý sa najlepšie hodí pre vaše potreby. Napríklad olivový olej nie je vhodný pre smaženie na varenie pri vysokých teplotách, ale je v poriadku pre varenie pri nízkych teplotách alebo pre šalátové zálievky. Avokádový je ideálny pre vysoké teplotné varenie. Vždy sa pozrite na oleje, ktoré si kupujete a uistite sa, že zodpovedajú vašim potrebám. A nezabudnite pustiť si Vetrák!

Solárium

Nedávna štúdia odhalila, že tento spôsob opaľovanie spôsobuje približne 420.000 prípadov rakoviny kože len v USA a v porovnaní s fajčením, ktoré spôsobuje 226.000 prípadov rakoviny pľúc, je to oveľa viac.

Rob to SPRÁVNE: Naučte sa milovať svoju vlastnú pleť, čo je pre vás krok číslo jeden. Ale ak si chcete naozaj dopriať nejaký ten prirodzený lesk, jedzte viac mrkvy a paradajok. Štúdiá totiž naznačujú, že obe potraviny sú bohaté na karotenoidy, ktoré zlepší vašu farbu pleti a nebudete sa musieť starať o vystavenie pokožky samoopaľovacím sprejom, soláriu atď.

Nedostatok spánku

Chronický nedostatok spánku vyvoláva vysoký krvný tlak, infarkty, mŕtvice, obezitu, a rad ďalších zdravotných problémov. Jedna štúdia dokonca zistila, že ak sa vám nedostane aspoň šesť alebo sedem hodín spánku, vedie to k miere rovnaké úmrtnosti ako na úrovni fajčiarov. Nekvalitný alebo roztrieštený spánok vás nemusí nutne úplne prebudiť, ale cyklus zo sveta hlbokého spánku a jeho prerušenie môže urýchliť rast nádorov.

Rob to SPRÁVNE: Nepredpokladajte, že byť unavený je normálne. Ak máte pocit, že nemáte dostatok spánku pravidelne, poraďte sa so zdravotným pracovníkom, aby zistil, či môžete trpieť spánkovou apnoe, ktorá ruší váš spánok.