Rodina

Ako sa dostať po pôrode späť do formy?

Tehotenstvo znamená pre ženu veľké zmeny. Samozrejme, narodenie dieťaťa je veľký okamih aj pre muža, ale teraz sa chceme zamerať skôr na zmeny, ktoré tehotenstvo robí s telom ženy. Najviditeľnejšie sú samozrejme kilogramy naviac, z ktorých značná časť „odíde“ s pôrodom, ale vždy nejaké ostanú.

Prvoradá je regenerácia

Ak sa po pôrode túžite čo najskôr dostať do formy, akú ste mala pred tehotenstvom, uvedomte si, že prednosť pred zhadzovaním kilogramov by mala mať dôkladná regenerácia. Prvých 6 – 8 týždňov (je to individuálne a vplyv má na túto dobu aj spôsob pôrodu) sa preto vyhýbajte neprimeranej záťaži (kľudne konzultujte prípadný začiatok aktívnejšieho cvičenia s lekárom). Mimochodom, aj estrogén je v ženskom tele zvýšený zhruba 6 – 8 týždňov po pôrode, čo môže spomaliť rýchlosť chudnutia.

Samozrejme, ruka v ruke s cvičením ide aj správna strava. Obzvlášť ak dojčíte sa vyvarujte extrémnym diétam. Vášmu dieťaťu predsa potrebujete dať všetky potrebné živiny. Ale ani v prípade, že nedojčíte, to nepreháňajte s diétami. Po pôrode bude vaše telo potrebovať energiu na regeneráciu.

A na čo by ste sa v strave mali zamerať? Hovorí sa, že jedzte syry, dajú sily a aj keď syr a syrové výrobky do zdravého jedálnička patria, také jednoduché to nie je. Zamerať sa je potrebné hlavne na vlákninu a bielkoviny.

Vyvážená strava a cvičenie sú najlepším receptom na úspech

Dostatočný príjem vlákniny vám môže pomôcť pri chudnutí, avšak neznamená to, že by ste sa mali vlákninou prejedať. Určite však zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vlákninu ako napríklad rôzne druhy zeleniny, či (nielen) exotického ovocia. Dokonca sa hovorí, že surovú zeleninu a ovocie by sme mali konzumovať s každým jedlom.

Bielkoviny majú pre dostávanie sa do formy taktiež veľký význam. Zo všetkých makroživín majú najvyšší termický efekt, dokážu nás výrazne zasýtiť, čím znižujú apetít a pocit hladu. Veľký obsah bielkovín má napríklad mäso (kuracie, hovädzie aj bravčové), šošovica, či tekvicové semienka.

Okrem stravy má však nezanedbateľný vplyv na chudnutie aj cvičenie. Keď sa zotavíte po pôrode, môžete s cvičením začať. Aj ak vám pred tehotenstvom nebolo pravidelné intenzívne cvičenie cudzie, začnite postupne jednoduchšími cvičeniami.

Zdroj obrázka:

Autor: wavebreakmedia / Shutterstock.com