Zdravie

Chráňte sa pred rakovinou!

Strach, že aj vás raz postihne rakovina, je oprávnený. Toto celosvetovo rozšírené ochorenie je nepochybne veľkým problémom. Aká je najlepšia ochrana? No predsa prevencia!

Rakovina, pojem, ktorý sa laikmi používa na označovanie veľkej skupiny nádorových ochorení. Pojem, ktorý straší celú ľudskú civilizáciu. A za všetko stačí zmena v jednej jedinej bunke v niektorej časti nášho tela. V dnešnej dobe je známych viac ako 100 druhov rakoviny, čo rozhodne nie je príjemné číslo. Aké faktory ovplyvňujú vznik rakoviny? Veľmi častým faktorom je práve genetická výbava, vec, ktorá sa nedá ovplyvniť. Teda, pokiaľ máte v genetickej výbave zakódovaný nejaký typ rakoviny, je veľká šanca, že ju dostanete, bez akéhokoľvek vášho pričinenia. Častým dôvodom vzniku rakoviny sú karcinogénne látky. Za ich prijímanie do tela si však vo veľkej miere môžeme sami, nezdravým spôsobom života, prípadne kontaktom s vecami, ktoré karcinogénnymi látkami doslova prekypujú. Riziko rakoviny stúpa aj s vekom, kedy bunky starnú a zvyšuje sa ich šanca stať sa rakovinotvornými. A v neposlednom rade môžu byť príčinou aj vírusy a bakteriálne infekcie. Rakovina je však zradná najmä v tom, že vo väčšine prípadov sa nedá len tak ľahko liečiť, najmä v neskorších štádiách. Práve preto je tak dôležitá prevencia proti rakovine.

Aká je prevencia rakoviny?

Prevencia rakoviny nie je ničím zložitým, a práve ona vám môže zachrániť krk. Ak ste poistencom poisťovne Union, prevencia rakoviny môže byť výhodná. Pri absolvovaní preventívnej prehliadky zameranej na rakovinu, pre osoby nad 45 rokov, vás Union odmení. Vyšetrenia totiž nie sú povinné, ale rozhodne sú účinné ako prevencia proti rakovine, rakovinu totiž odhalíte v skorom štádiu, kedy sa ešte dá celkom jednoducho proti nej bojovať. Vyšetrenia sú zamerané na najrozšírenejšie typy rakoviny, u mužov rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prostaty. U žien je to taktiež vyšetrenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, k čomu sa pridávajú aj vyšetrenia rakoviny prsníka a krčku maternice. Podľa toho, na aký typ rakoviny sa nechávate vyšetriť, sa odvíja aj frekvencia prehliadok, najčastejšie je to raz za rok. Prevencia rakoviny je rozhodne ideálnou ochranou pred touto zákernou chorobou. Nechajte sa vyšetriť a žite spokojný a zdravý život!