Voľný čas

Čítanie

Pre mnohých príjemným odreagovaním sa, pre iných zasa činnosť znepríjemňujúce život. Najmä dnešnej adolescencie nemá knižky v obľube, ale aj výnimky sa stále nájdu. Naopak tie staršie ročníky, ktoré už dávno nie sú školopovinní, si radi vezmú knihu, sadnú si do tepla a prečítajú si niekoľko stránok. Sú aj takí ľudia, ktorým je jedno, čo čítajú … však pribúda stále viac ľudí, ktorí čítajú knihu jedine vtedy, ak je pre nich nejako zaujímavá.

Majme pochopenie

Všetci sme nejakí, a tak nie je pekné odsudzovať tých, ktorý čítanie zrovna nevyhľadávajú. Každý z nás je na niečo iné, a tak niekoho baví čítať, iného zase baví opravovať autá, ale ani jeden nechápe toho druhého, ako ho tá činnosť môže baviť. Mnohí ľudia sa tiež stávajú knihomoľov až po tom, čo už knižky ani nemusí čítať povinne, ale skrátka ich čítať chcú. Nie každý je ale má, alebo bude mať rád.

Čítanie by mala baviť

Ak už sa rozhodnete pre čítanie kníh, rozhodne nesiahajte po prvej, ktorú uvidíte, ale radšej si pozorne prečítajte anotácie, alebo v kníhkupectve stručné súhrny, zvyčajne umiestnené na zadnom časti obalu. K veľmi pútavým žánrom patrí sci-fi, ktoré býva plné napätia a akcie – veľmi obľúbenými knihami sú „Hraničiarov učeň“ od Johna Flanagan. Kto je však skôr pokojnejšie povahy, môže namiesto toho zvoliť napríklad nejaký román.

Povinné čítanie

Autor obrázku: Charlotta Wasteson

Aj povinné čítanie patrí k životu – avšak iba k životu tých, ktorí študujú strednej školy s maturitným odborom, alebo absolventi vysokých škôl. A aj keď je väčšina povinné čítania nepríliš pútavá, je dobré, ale aj nutné poznať aspoň najzákladnejšie diela popredných českých spisovateľov. Nielen, že budete potrebovať tieto znalosti u maturity, ale ak sa do toho vžijete, môžete dokonca aj získať dobrý pocit, že ste zase o niečo vzdelanejší.

K čemu to …?

Aj keď si mnohí, najmä potom dnešná mládež, hovoria, k čomu im bude, keď budú poznať to či ono dielo, alebo ich autormi, učitelia, profesori, rodičia, ale aj ďalšie, sú toho názoru, že je to do života potreba.

Na jednej strane síce pravdu majú, ale na druhú zase nie. Je isté, že vedomosti diel z povinnej čítania využijete pri maturitných skúškach a možno aj u prijímačiek na vysokú školu, ale pravdepodobne nie v bežnom živote. Ak však tieto znalosti nezabudnete, môžete je potom odovzdávať treba svojim potomkom.