Voľný čas

Prestala vám svietiť žiarovka na aute? Ako vybrať správnu náhradu?

Ak nerátame napríklad dolievanie zmesi do ostrekovačov, potom patrí k najzákladnejším servisným úkonom na aute výmena žiaroviek. Samozrejme, záleží do toho ako moderné auto máte. Na tých úplne najmodernejších je výmena možná len v servise, ale stále je dosť áut, v ktorých si môžete žiarovku vymeniť svojpomocne. A netreba sa toho báť.

Ak nenájdete typ žiarovky v príručke, určite bude označenie priamo na nej

Ako teda postupovať v prípade, že vám prestala svietiť niektorá zo žiaroviek na vašom aute? V prvom rade siahnite po príručke pre obsluhu auta. V nej nájdete návod na výmenu žiaroviek, takže hneď môžete usúdiť, či to zvládnete aj svojpomocne, alebo to radšej zveríte niekomu inému.

Zároveň by ste tam mali nájsť aj informáciu o tom, aké typy žiaroviek sú použité v rôznych svetlách vášho auta. V takomto prípade ľahko zistíte aké označenie majú vaše LED parkovačky, brzdové svetlá a všetky ostatné.

Ak už príručku nemáte alebo v nej skrátka údaj o type žiaroviek nie je, ale trúfate si na jej demontáž, označenie môžete nájsť na samotnej žiarovke alebo na pätici. Väčšinou sú tieto typy rovnaké v rôznych automobiloch.

Ktoré parametre si všímať?

Najčastejší rozdiel môžete nájsť v predných svetlometoch, keďže niektoré automobily majú „spojené“ stretávacie a diaľkové svetlá, ktoré sú označované ako H4, prípadne LED H4 a niektoré autá majú tieto svetlá oddelené. Vtedy sú na stretávacie svetlá použité žiarovky H7 a na diaľkové rôzne iné.

Okrem pätice si pred kúpou žiarovky všimnite aj svetelný tok, ktorý je uvádzaný v lúmenoch. Vyberajte také žiarovky, ktoré budú mať túto hodnotu podobnú originálnym. Žiarovky s výrazne menším svetelným tokom by nesvietili dostatočne a naopak, tie s výrazne vyšším by mohli oslepovať ostatných vodičov.

Pri kúpe žiarovky sa taktiež vyhnite rôznym sýtomodrým alebo inak farebným žiarovkám, ktoré sú zakázané pre bežnú prevádzku. Taktiež pozor na to, aby mali žiarovky príslušnú homologizáciu. Ak však siahnete po overených výrobcoch, nemusíte sa obávať, že by to tak nebolo.

Zdroj obrázka:

Autor: U2M Brand / Shutterstock.com