Deti Rodina Voľný čas

Každý má právo na odpočinok – Diel 2. Deti

Rovnako ako dospelí, aj deti majú svoje trápenia … či už sú spôsobené problémy v škole či nezhodami s kamarátmi, túžbami po veciach, ktoré majú ostatní … sú zrovna tak dôležitá, ako trápenia a starosti dospelých. A preto by aj deti mali mať právo na odpočinok … bohužiaľ to tak v mnohých rodinách nie je a deti musia plniť veľa úkonov, ktoré by mali zastávať sami dospelí. To je však tiež jedným z prvých krokov k narušovaniu zdravého vzťahu so svojimi deťmi …

keulefm / Pixabay

Pohľad dospelých

Dospelí len veľmi neradi počujú, že aj dieťa má nárok na odpočinok … samozrejme sú aj výnimky, že rodičia skrátka doprajú svojim deťom skutočné detstva a pomáhajú im, ako sa len dá … väčšina dospelých ale žije v omyle, že keď majú deti, môžu s nimi zaobchádzať, ako sa im zapáči, a tak im nerobí problém, zakazovať im jednu domácu prácu za druhou … na jednu stranu je samozrejmé, že aj dieťa by mohlo aspoň čas od času pomôcť … na druhu stranu by však nemalo robiť práce dospelých, ktorí potom nemusí, alebo skrátka nerobia, vôbec nič.

Význam odpočinku u detí

Rovnako ako dospelí, aj deti si potrebujú tu a tam oddýchnuť od všetkých starostí … a je jedno, ak sú spôsobené školou, kamarátmi či nejakým dôležitým rozhodnutím. Ak by si deti nemohli ani chvíľku oddýchnuť a boli by pod neustálym tlakom, mohlo by dôjsť k výraznej zmene ich správania … stali by sa agresívnymi a veľmi náchylnými na narušovanie ich súkromie. V neposlednom rade by sa tiež mohol zhoršiť ich prospech v škole … čo snáď žiadny z rodičov nechce.

Deti vyžadujú disciplínu

Kým dospelí si môžu oddýchnuť, až to uznajú za vhodné, deti by mali odpočívať pravidelne … najlepšie pri nejakej športovej činnosti, ktorá je pochopiteľne bude baviť … nútenie do niečoho, čo deti nebaví už na prvý pohľad, nemá zmysel a deti by sa tak akurát dostali pod ešte väčší tlak. Vhodným športom môže futbal, vybíjaná, volejbal, pink ponk či florbal … veľa detí by ale samozrejme radšej volilo adrenalínové aktivity, ako je potrebné air soft.