Zdravie

Kúzlo čaju

Čaj nie je treba nikomu predstavovať. Tento lahodný nápoj, pôvodom z Číny, sa do Európy dostal v 17. storočí a získal si značnú popularitu. Má celý rad podôb a chutí.

 

Čierny čaj

Čierny čaj znamená klasiku medzi najpopulárnejšími nápojmi. Možno ste ale netušili, že okrem kofeínu obsahuje aj antioxidanty, vitamíny (B1, B2, C a A) a minerálne látky, ako je fluór a draslík. Niektoré štúdie uvádzajú, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ďalej podporuje metabolizmus a trávenie, odporúča sa napríklad pri hnačkovitých a horúčkovitých ochorení. Blahodarne pôsobí aj na nervový systém. Navyše pôsobí močopudne, takže slúži k rýchlejšiemu odplavovanie škodlivín z tela.

Pri jeho príprave ho neopomeňte lúhovať aspoň 5 minút, pretože inak získa horkastú, až nie príliš lahodnú chuť.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje veľa účinných látok, pretože pri spracovaní neprechádza čajové lístky fermentáciou. Pitie tohto lahodného nápoja potom znižuje hladinu cholesterolu a pozitívne pôsobí aj na krvný tlak. Niektoré štúdie ukazujú, že pôsobí aj preventívne pred vznikom rakoviny a takisto má antibiotické účinky. Urýchľuje aj proces metabolizmu, takže by sme ho mohli odporučiť aj chudnúcim jedincom.

Čo sa týka zloženia, obsah tzv. Polyfenolov, antioxidantov je v prípade zeleného čaju až sedemkrát vyšší ako u čaju čierneho. Ďalej obsahuje vitamíny C, E, B, A a minerálne látky.

Pri príprave je vhodné zalievať zelený čaj prevarenou vodou, avšak vychladnutou na 60-80 ° C.

Biely čaj

V kaviarni alebo čajovni ste sa určite stretli aj s bielym čajom, ktorý nie je v našich domácnostiach úplne bežný. Čo od neho môžeme očakávať?

Jemnú chuť predovšetkým. A ako bonus potom ešte unikátne, zdravé zloženie, podobné zelenému čaju. Antioxidanty, vitamíny i minerály. Rovnako pôsobí pozitívne na vysoký krvný tlak a cholesterol, zrýchľuje metabolizmus a ocenia ho tak aj ľudia so snahou o redukciu svojej hmotnosti.

Rooibos

Rooibos môžeme označiť za lahodný nápoj, aj keď o čaj sa vlastne nejde. Pripravuje sa totiž z inej rastliny, ako chcete z čajovníka. Avšak jeho priaznivé účinky si mhou dopriať aj deti alebo tehotné ženy, pretože neobsahuje kofeín. Inak je ale jeho zloženie bohaté na vitamín C, antioxidanty a niektoré minerálne látky. Reguluje vysoký krvný tlak alebo hladinu cukru v krvi. Podobe ako čierny čaj pôsobia blahodárne na nervový systém a zažívacie ťažkosti.

Chudnúci čaj

Chudnúci čaj znie veľmi lákavo. Ak si ale predstavujete, že samotné popíjanie čaju vás pripraví o nadbytočné kilogramy, dúfate márne. Dodržiavanie správneho energetického príjmu a výdaja je pre chudnutie hlavná požiadavka. Čo však čaju vie, je zrýchlenie metabolizmu a tým pádom aj akási podpora spaľovania kalórií a poťažmo aj chudnutie.

Čaje nesúca názov chudnúci sú potom často čaju zložené zo zmesí bylín, ktoré majú stimulačný efekt na metabolizmus. Ide napríklad o zložky ako ženšen, puškvorec, Yerba maté a ďalšie. Využíva sa aj efektu, že pri chudnutí je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, ktorý býva kameňom úrazy radu chudnúcich. Čaje tak môžu byť ďalším doplnkom v pitnom režime, navyše s prídavkom v podobe zrýchlenie metabolizmu.

Čaj matcha

Japonský čaj matcha sa poslednou dobou dostáva do podvedomia radu milovníkov zdravého životného štýlu. Ide totiž o mletý zelený čaj, pravdepodobne jeden z najzdravších čajov vôbec. Obsah výživných látok je až desaťkrát vyššia ako u klasického zeleného čaju a údajne má až 80-krát vyšší obsah antioxidantov ako pomarančová šťava. Určite stojí za vyskúšanie. Dodáva energie, vraj aj redukuje stres, pozitívne pôsobí na vysoký krvný tlak aj cholesterol. Pôsobí proti rakovine a tiež stimuluje proces chudnutia. Takmer sto a jeden dôvod, prečo ho piť.

Pri príprave vyskúšajte tradičný postup sa zaliatím horúcou vodou, alebo vyskúšajte väčšie exotiku a čaj zalejte vodou studenou, mliekom alebo džúsom!

Lapacho čaj

Domovinou tohto čaju je Južná Amerika. Získava sa z rovnomenného stromu, a to z jeho vnútornej kôry. Má jemnú, príjemnú chuť po vanilke. A tiež celý rad pozitívnych účinkov. Posilňuje imunitný systém, podporuje látkovú výmenu, je účinný pri žalúdočných ťažkostí, cukrovky alebo horúčke. V neposlednom rade má aj upokojujúce účinky a podporuje pokojný spánok.