Zdravie

Problémy so sexom? Možno za ne môže manželova bolesť panvového dna

Ste s vašim manželom už niekoľko rokov a máte pocit, že ho už nepriťahujete? A tento pocit ste nadobudli na základe toho, že pri snahách o intimitu mu „to“ skrátka nejde? To však nie je dôvod hľadať problém u seba.

Erektilná dysfunkcia sa netýka len starších pánov

Všeobecné presvedčenie je také, že problémy s erekciou trápia mužov vo vyššom veku. To však nie je úplne pravda. Už po štyridsiatke ide o celkom častý problém a ak ide o sprievodný jav iného problému, môžu tieto problémy prísť ešte skôr.

Napríklad niektorí pacienti trpiaci bolesťou panvového dna sa sťažujú aj na erektilnú dysfunkciu. A bolesť panvového dna sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a najčastejšie dokonca už medzi 35. a 45. rokom života.

Príčiny vzniku bolesti panvového dna sú rôzne. Môže ísť o minulé zápaly, či úrazy, ochabnutosť svalovo-väzivového aparátu, sexuálnu hypo- alebo hyperaktivitu a aj o neuropsychické problémy. K prejavom okrem spomínanej erektilnej dysfunkcie patrí pochopiteľne bolesť v oblasti panvy a zároveň aj problémy s močením. Áno, problémy s močením môžu byť spôsobené aj infekciou, ale ak vášmu manželovi na preventívnej urologickej prehliadke žiadnu infekciu nezistia, je veľká šanca, že dôvodom je bolesť panvového dna.

Existuje účinná liečba

Ani bolesť panvového dna sprevádzaná erektilnou dysfunkciou nie je dôvodom, aby ste si už navždy museli odriekať intímne potešenie. Aj keď dostať muža k lekárovi (a hlavne s takýmto chúlostivým problémom) je niekedy priam nemožné, ostatné príznaky tohto ochorenia by ho mali „presvedčiť“ samé o sebe.

Dobrou správou je, že bolesť panvového dna sa dá efektívne liečiť vďaka terapii fokusovanými rázovými vlnami (FSWT). Ide o bezbolestnú a neinvazívnu liečbu bez vedľajších účinkov, ktorá spočíva v tom, že v 4 ambulantných sedeniach sú na oblasť prostaty aplikované spomínané rázové vlny, ktoré zničia kalcifikáty, v ktorých sa zvyknú vyskytovať baktérie. Po aplikácii týchto vĺn dochádza k ustúpeniu problémov.

Zdroj obrázka:

Autor: M-Production / Shutterstock.com