Zdravie

Tampóny, alebo vložky?

Ak používať menštruačné tampóny, alebo vložky je otázka, ktorú rieši mnoho žien. V prvom rade záleží veľmi na tom, čo nám osobne najviac vyhovuje. Veľakrát sa hovorí, že tampóny nám môžu uškodiť a môžu byť zdrojom infekcie. Áno, to skutočne môžu, ale iba vtedy, keď je nemeníme pravidelne a nechávame je vnútri tela dlhšie, než by sme mali.

Lenže to isté platí aj o menštruačných vložkách. Krv, ktorá vtečie do vložky, by na vašom tele tiež nemala zostávať dlho a vložka by sa mala pravidelne meniť. Hygiena je teda dôvodom infekciou, dôvodom rozhodne nie je menštruačný produkt. Je veľmi dôležité to, ako sa v čase menštruácie o seba staráme.

Tampóny sú oveľa pohodlnejšie a dokonca nám pomôžu zabudnúť na to, že máme svoje dni, pretože necítime to, ako z nás krv vyteká a nie je nám nič nepríjemné. U tampónu ale nepoznáme, ako moc už je nasiaknutý. Jediná možnosť je ťahom. Pokiaľ ide ľahko vybrať, je čas ho vymeniť. Pokiaľ v pošve drží pevnejšie, môžeme ho tu ešte nechať. Pri silnejšej menštruácii nás tampón môže zradiť a môžeme pretiecť. Preto je dobré istiť sa ešte intímky.

V prvých dňoch sa tampóny moc neodporúčajú. Ak ale chcete ísť plávať, je to jediné riešenie, po ktorom môžeme siahnuť v čase menštruácie.

Menštruačné vložky sú v dnešnej dobe už veľmi vychytené a bezpečné. Dobre odvádza krv, sú opatrené krídelkami, ktoré zabránia stečeniu menštruačnej krvi na okraj nohavičiek. Vložky sú rôzne silné, podľa toho, v akej ste fáze menštruácie a dobre vás ochráni aj v noci. Dokonca sa vyrába aj menštruačné vložky parfumované, ktoré určite veľa z nás ocení. Ich povrch je príjemný a tiež samotní výrobcovia sa nám naše dni snaží maximálne uľahčiť. Veľmi často na trh prichádzajú s novšími a lepšími vychytávkami, ktoré my ženy veľmi rady oceníme.

Používať by sme mali predovšetkým to, v čom sa my osobne cítime najlepšie a čo nám vyhovuje najviac.