Rodina

Vracia sa niekdajšia tradícia mincí do kolísok

V súčasnej dobe opäť ožíva tradícia mince do kolísok. Ak teda premýšľate, čo kúpiť svojim vnúčatám, neteriam, synovcom, proste bábätkám, zvoľte niečo nevšedného, ale pritom užitočného a hodnotného. V slovenských vodách sa opäť vracia krásna slovenská tradícia darovanie mince narodenému bábätku priamo do kolísky.

Čo vôbec dukát symbolizuje? Samozrejme blahobyt a šťastie. Dukát z rýdzeho zlata a toliar z rýdzeho striebra pripomínajú hodnoty starých dobrých časov. Pôvodne sa do kolísky dával zlatý gombík, ale potom ho nahradili mince z drahých kovov. Bohužiaľ, čas plynul a s ním sa tradícia vytratila do neznáma. Pražská mincovňa sa však snaží o jej návrat, a preto vyrobila mince k narodeniu dieťaťa.

Dukát k narodeniu bábätka

Dukát je symbolom dostatku a zabezpečenia. Ide o vskutku hodnotný darček, ktorý je oveľa lepšou voľbou ako len vložiť peniaze do obálky alebo kúpiť niečo, čo sa rodičom ani nehodí a nepáči. Kým také zlato je originálnejšie, navyše jeho hodnota neustále stúpa, a tak napríklad v osemnástich rokoch, kedy si bude chcieť obdarované dieťa premeniť dukát na peniaze, za dukát dostane viac, než za koľko ste ho vy kúpili.

Pražská mincovňa vyrába dukáty k narodeniu dieťaťa zo zlata vysokej rýdzosti 986/1000. Zohnať môžete rôzne ročníky, a to od roku 2003, a tak dukát môžete rovno darovať aj súrodencom narodeného bábätka, by im to nebolo ľúto.

Narozeni_ditete

Aké dukáty sa dajú kúpiť?

Pražská mincovňa vytvorila niekoľko variantov dukátov k narodeniu dieťaťa. Jeden je zdobený cumlíkom, druhý zase bábätkom v perinke a tretí vranou a bocianom. Ak teda chcete dukát zakúpiť, ale zároveň by ste ho radi videli na vlastné oči, nie je nič jednoduchšie ako si urobiť výlet do Bratislavy, kde má mincovňa vlastnú pobočku, a to konkrétne na ulici Dunajská. Zlato je dar, ktorý niesli aj traja králi do Nazaretu.