Rodina

Vyberáme tie najlepšie maškrty pre psov

Hľadáte dobroty, za ktorými sa bude váš štvornohý miláčik oblizovať? Maškrty sú významnou súčasťou výcviku psa. Len ťažko by sme hľadali lepšiu motiváciu a chutnejšiu odmenu za poslušné správanie. Či už chcete svojho psíka oceniť, alebo len rozmaznávať, pri výbere pochúťok dbajte na niekoľko základných faktorov.

Nie všetky sú vhodné

Nech už sa jedná o akékoľvek potreby pre psa, v prvom rade treba dbať na ich kvalitu. Svojho chlpáča chcete lahôdkami potešiť, nie mu uškodiť. Ich výber prispôsobte veľkosti a veku. Malé a mladé psíky totiž preferujú menšie maškrty, ktoré nezabehujú a netrápia ich malé zúbky aj čeľuste. Psy seniori by však tie príliš drobné mohli vdýchnuť. Doprajte im preto väčšie pochúťky.

Upozorniť na to treba najmä tých najmenších členov rodiny. Z nevedomosti dávajú svojim psíkom čokoládu, detské piškóty či iné nevhodné jedlá, ktoré najmä šteniatkam spôsobujú zbytočné zdravotné problémy a tráviace ťažkosti.

Zloženie

Pozor si treba dávať aj na obsah nevhodných tukov, solí, škodlivých dochucovadiel a chemických konzervantov. Najvhodnejšou voľbou sú preto originálne maškrty pre psov, s ktorými sa o zdravie svojho maznáčika obávať nemusíte.

Chutná odmena pre šampiónov

V súčasnosti trh ponúka hneď niekoľko druhov lahodných dobrôt. Na sušené žuvačky, chrumkavé psie piškóty, paštéty či krémy, mäsité rolky a kosti sa vášmu maznáčikovi určite budú zbiehať slinky. Na uposlúchnutie sadni, ľahni, daj labku, miesto či iných pokynov tak nebudete dlho čakať. Jedine, ak by menším šteniatkam omamná vôňa a nadšený vrtiaci chvostík bránili v sústredení sa na výcvik.

Zdravá dobrôtka na každý deň

Lahôdky však nie sú len o maškrtení. Tie funkčné obsahujú prospešné látky podporujúce ochranu kĺbov, ich funkciu alebo ústnu hygienu. Dentálne tyčinky sú skvelou voľbou nielen pre chuťové bunky psa, ale aj chrup, keďže šetrným spôsobom čistia zuby pri žuvaní.

Doplnok stravy

Ešte predtým, než psíka začnete rozmaznávať dezertami, ubezpečte sa, že jeho klasickému jedálničku nič nechýba. Maškrty sú totiž iba doplnkom. Nedostatok živín zo základnej stravy a príliš veľa kalorických dobrôt, môže spôsobiť zbytočné priberanie na hmotnosti, ktoré žiadnemu domácemu miláčikovi neprospieva. Nezanedbávajte preto suché granule, konzervy, BARF či domácu varenú stravu.