Deti Rodina

Vývoj novorodenca – viete, ako prebieha?

Narodenie dieťatka je jedna z najkrajších vecí, aká sa môže človeku v živote prihodiť. Vidieť vášho potomka, ktorému ste dali život, je nenapodobiteľný pocit. Pozrite sa na to, ako prebieha vývoj bábätka po pôrode a ako mu môžete pomôcť.

Veru, pravdepodobne to už viete, ale vývoj novorodenca je doslova veda. Po prvom týždni života, kedy sa vaše dieťatko ešte „rozkukáva, ako to na tomto svete vyzerá, začína sa vývoj častí tela, ktoré sa prispôsobujú na život mimo brušnej dutiny a dieťatko je ešte mimoriadne krehké a náchylné na akékoľvek vonkajšie vplyvy. Manipulácia s ním a starostlivosť o neho tak musí byť veľmi jemná a opatrná, prvé dni po pôrode aj tak pravdepodobne strávite v pôrodnici, čo je rozhodne najlepšie riešenie, stále tak máte k dispozícii asistenciu lekárov, ktorí potvrdia, že vaše dieťa je úplne v poriadku a môžete si ho bezpečne zobrať domov. Tu už začína tá náročnejšia etapa vývoja novorodenca, aspoň pre rodičov. Práve v prvých mesiacoch je vývoj bábätka najvýraznejší, prechádza najväčšími premenami a vyžaduje si plnú podporu a starostlivosť rodičov. Pozrime sa na to, ako taký vývoj novorodenca po týždňoch približne vyzerá.

Prvý mesiac = najťažší mesiac?

Po prvom mesiaci čaká bábätko prvá preventívna prehliadka, pri ktorej sa sleduje, ako dieťatko počas prvého mesiaca, kedy ste sa o neho starali a pokúšali sa prísť nato, ako mu poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť, vyvíjalo a či sa nezačínajú vyskytovať nejaké zdravotné problémy. Ako prebieha samotná starostlivosť a vývoj novorodenca počas tohto mesiaca? Azda najväčšou udalosťou, ktorú musí matka počas prvého mesiaca zvládať, je správne kojenie. K prsníku by ste mali dieťa prikladať aj každú hodinu, pokiaľ si to žiada, váha dieťatka by mala rásť o približne 70 – 120 gramov týždenne a v žiadnom prípade by nemala klesať, ak sa tak deje, okamžite by ste mali navštíviť odborníka, lebo niečo nie je v poriadku. Častý javom sú rôzne tráviace a zažívacie ťažkosti dieťatka, ktoré sa objavujú pri všetkých novorodencoch, pri niektorých viac, pri iných menej. V týchto prípadoch sa začínajú žiadať prvé doplnky stravy pre novorodencov, napríklad dojčenské mlieka Sunar, ktoré obsahujú látky na brušné koliky, zápchy a grckanie, ktoré sa nachádzajú aj v materskom mlieku. Obsahujú však všetky potrebné látky, ktoré dieťatko vo vývoji tak kriticky potrebuje, určite by ste tak na ne nemali zabúdať!

Čím ďalej, tým lepšie

S pribúdajúcimi týždňami sa zažívací systém dieťatka, ktorý spočiatku robí problémy, začína ustálovať, vývoj dieťatka však stále napreduje, začína čoraz viac spoznávať okolitý svet, hrať sa s hračkami… Základom správneho vývoja je tak stále správna výživa. Po materskom mlieku a dojčenskom mlieku, ktoré novorodenec spočiatku konzumuje, začína sa pomaly prispôsobovať aj na bežnú stravu. Po rôznych typoch dojčenskému mlieka tak Sunar ponúka aj rôzne druhy kašičiek a kapsičiek pre novorodencov, neskôr aj sušienok a chrumiek. Čo majú všetky produkty Sunar spoločné, je ich vysoká kvalita a skutočnosť, že obsahujú látky, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj novorodenca. Vyberajte pre svojho novorodenca to najlepšie, vyberajte produkty Sunar!