Voľný čas

Zo života veštice Sibyly: Toto ste o nej vedeli?

Na proroctvá či predpovede, ktoré vyriekli veštice, sa ľudia spoliehajú naprieč celými dejinami. Nie všetci veštci boli úspešní a mnohých dokonca upálili za kacírstvo. Ďalšiu skupinu však tvoria tí, ktorých predpovede sa plnia ešte dnes. K nim nepochybne patrí aj veštica Sibyla.

Sibyla síce nie je veľmi tradičné meno, no využíva sa aj v dnešnej dobe. V staroveku toto meno však nebolo určené na pomenovanie jedinej osoby, ale označovalo celú skupinu. Pod Sibylami sa v staroveku skrývali vedmy a veštice.

 

Najznámejšia Sibyla

Určite najznámejšou Sibylou je kráľovná zo Sáby, žijúca približne v rokoch 970-870 p. n. l. na juhu Arabského polostrova. Pravdepodobne to bolo v oblasti dnešného Jemenu. Nad jej pôvodom však visí otáznik, keďže podľa niektorých zdrojov siahali jej korene do Etiópie, kde ju volali kráľovná Makeda. S kráľovnou zo Sáby sa spája aj legenda o navštívení kráľa Šalamúna a dokonca s ním vraj mala syna Melenika.

 

Prefíkaná Sibyla

Veštica Sibyla Kumská pochádzajúca z juhu Talianska je pravdepodobne tá, vďaka ktorej sa proroctvá dostali do Európy. Došla až do Ríma, aby stretla kráľa Tarquinia a predala mu 9 kníh proroctiev. Pýtala si však za to extrémne vysokú cenu – 300 zlatých. Keďže jej ponuku neprijal, spálila tri knihy a opäť za ním prišla. Všetko sa zopakovalo, až nakoniec ostali len tri knihy, za ktoré jej kráľ zaplatil pôvodnú sumu. Knihy sa uložili do Jupiterovho chrámu a hoci sa originály nezachovali, jej proroctvá sa prepísali na viacero kópií.

 

Všeobecné predpovede

Zaujímavé je, že od veštice Sibyly pochádzajú najmä všeobecné predpovede zaoberajúce sa morálnymi a mravnými pomermi spoločnosti. Predpovedala napríklad morálny úpadok ľudí, ale aj to, že ženy začnú nosiť nohavice i prvé lety do vesmíru.

 

Foto: Bigstockphoto