Zdravie

Zvládnite vianočné sviatky bez zdravotných ťažkostí


Blížia sa vianočné sviatky a mnohí si ich spájajú s maškrtením. Ak vás pravidelne trápia zažívacie problémy, zápcha, či hnačky, je dobré myslieť na svoj žalúdok a celé tráviace ústrojenstvo a šetriť ho aj v tomto období, kedy je jedla viac než dosť. Zvládnite vianočné sviatky bez zdravotných ťažkostí. Začnite už teraz pár dní pred sviatkami.  

Jedávajte teplé polievky 

Jedávaním polievok upokojíte žalúdok a zbavíte sa problémov s trávením. Dávajte si však pozor na strukoviny a kyslú kapustu, z ktorých môžete mať nafúknuté brucho. Samozrejme, týchto potravín sa úplne nevzdávajte. Predovšetkým kyslá kapusta obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktoré práve v tomto zimnom období potrebujete najviac. Uprednostňujte predovšetkým cesnakovú polievku, vývarové polievky (poctivé vývarové) a zeleninové polievky. Koreňová zelenina je na trávenie veľmi dobrá a to isté platí aj o teplom tekutom jedle.

Skúste obmedziť biele pečivo 

Múkových jedál sa cez vianočné sviatky najeme veľké množstvo, preto už teraz skúste obmedziť konzumáciu bieleho pečiva na minimum. Nahraďte ich pečivom zo zdravších múk, predovšetkým zo špaldovej. Je ľahšia na strávenie a nezaťažuje ani pečeň. Nezabúdajte, že okrem žalúdka trpí aj pečeň, preto je potrebné myslieť na podporu pečene.

facts_active

Mastné a vyprážané taktiež obmedzte

Ak vás pravidelne pobolieva brucho, skúste sa na chvíľu vzdať mastných a vyprážaných jedál. Mäso na prírodno je zdravšie a predovšetkým ľahšie na strávenie. Ak máte problémy s trávením, zvýšte príjem vlákniny. Konzumujte predovšetkým veľa ovocia, zeleniny, ovsených vločiek, chia semienok a orieškov. Ak chcete zvládnuť vianočné sviatky bez ťažkostí, doprajte si koláče len v obmedzenom množstve, dbajte na pitný režim (čistá voda je najlepšia), doprajte telu dostatok vlákniny a hlavne vylúčte alkohol, ktorý žalúdok a pečeň extrémne zaťažuje.