Tehotenstvo

18. týždeň tehotenstva

Žena v 18. týždni tehotenstva

Ženy viacrodičky už môžu začať cítiť prvé pohyby svojho bábätka (prvorodičky sa na pohyby môžu tešiť približne za 14 dní).

Stále rýchlejšie priberáte na váhe, až 0,5 kg za týždeň. Váhový prírastok v období tehotenstva je značne individuálne, ale v priemere sa udáva okolo 12 kilogramov. Tri až štyri kilogramy váži dieťa a zvyšok pripadá na placentu, plodovú vodu, plodové obaly, zvýšený objem krvi a vody v tele, zväčšené prsia a maternicu.

Odporúča sa cvičenie, dohľade na správne držanie tela a nosenie pohodlnej obuvi. Snažte sa stravovať zdravo a zbytočne sa neprejedajte.

V dôsledku zadržiavania vody v tele môžete trpieť opuchmi. Odporúča sa odpočívať s nohami hore. Na opuchnuté očné viečka môžete priložiť plátok uhoriek.

Niekedy majú hormóny vplyv na stav vlasov – tie môžu zosilniť alebo byť naopak slabší, mastnejšie či presušené.

Vývoj plodu v 18. týždni tehotenstva

Vývojom prechádza najmä mozog, dochádza k tvorbe mozgovej kôry.

Končatiny majú kĺby a postupne vznikajú pevné kosti. Tvorí sa vnútorné ucho. Plod už má chrbticu. Nožičky sú dlhšie ako ručičky.

Cez tenkú pokožku sú viditeľné rysy ciev a kostí, pretože pokožka zatiaľ nemá podkožný tuk.

Rast hlavičky sa spomaľuje, zato rast telíčka je čím ďalej rýchlejší. Celé telíčko sa postupne vzpriamuje a viac sa podobá človeku.

Je vyvinutý žalúdok aj črevá a tráviaci trakt produkuje tzv. Makonium (prvý výkalmi). Obličky a pohlavné orgány sú taktiež vyvinuté.

Bábätko začína čím ďalej viac počuť a hlasného zvuku sa môže aj zľaknúť.

Plod meria až 20 cm a môže dosiahnuť váhy 200 g.