Tehotenstvo

27. týždeň tehotenstva

Žena v 27. týždni tehotenstva

Priemerný prírastok na váhe je asi 6 až 7 kg. Zmeny postavy začínajú byť čím ďalej výraznejšie a priberáte aj v oblasti hrudníka. V tejto dobe už sa obmeny šatníka nevyhnete.

Môžete sa cítiť nemotorná a unavená. Snažte sa veľa odpočívať, nohy dávajte do zvýšenej polohy a ak máte problémy s pálením záhy, podkladajte si viac pod hlavu. Ležte na boku, nie na chrbte, pretože tak by maternica tlačila na cievy a mohla vyvolať pocity na odpadnutie.

Vyskúšajte kurzy cvičenia pre tehotné. Nácvik dýchania pri pôrode sa Vám bude neskôr hodiť.

Na krvný obeh matky sú kladené zvýšené nároky. Zvýši sa počet úderov srdca a zrýchli sa krvný obeh. Navyšuje sa objem krvi a dochádza k chudokrvnosti, čo je v tehotenstve úplne normálne. Je viditeľný mierny nárast počtu bielych krviniek a k zvýšeniu hladiny fibrinogénu. Zvyšuje sa hladina cholesterolu v krvi.

Plod v 27. týždni tehotenstva

Plod zaznamenáva rýchly rast aj váhový prírastok. Postupne bude mať v maternici čím ďalej menej miesta a neskôr dôjde k ustáleniu jeho polohy (do 34. týždňa).

Koža plodu je stále vráskavá, však už postupne vzniká vrstva podkožného tuku. Bábätko si musí utvoriť tukové zásoby, aby dokázalo udržať telesnú teplotu.

Navyšuje sa počet pľúcnych mechúrikov a rozmnožujú sa cievky v pľúcach.

Plod prehĺta, vdychuje a vydychuje plodovú vodu. Bábätko si cvičí dýchanie, ale mimo telo by samo ešte dýchať nedokázalo.

Oči plodu sa začínajú otvárať a zatvárať, bábätko vidí brušnou stenou svetlo.

Dĺžka plodu je cca 36 cm a váha asi 800 g.