Tehotenstvo

35. týždeň tehotenstva

Žena vo 35. týždni tehotenstva

V tomto týždni by mala byť maternica najviac za celé obdobie tehotenstva. S tým sú spojené samozrejme veľké dychové problémy, aj pri chôdzi musíte často odpočívať, nemôžete chytiť dych a pod. V tejto dobe je najintenzívnejšia aj pálenie záhy. Zrejme Vás už otravuje neustále chodenie na toaletu, ale kvôli tomu neobmedzujte prísun tekutín! Nebojte sa, už čoskoro dôjde k poklesu maternice a zmiernenie ťažkostí.

Je najvyšší čas zbaliť si tašku do pôrodnice, a to pre prípad, že by sa bábätku chcelo na svet o niečo skôr. Aj keby ste sa nestihla zbaliť, nenastala by žiadna katastrofa, pretože prvý deň rovnako skoro nič nebudete potrebovať a potom Vás iste navštívi partner. Avšak, aby ste bola pokojnejšia, je vhodné si všetko pekne pripraviť.

Ženám v tejto dobe vystupuje pupok.

Plod vo 35. týždni tehotenstva

Pokračuje rast telíčka dieťaťa aj priberanie na váhe. Ďalej vyzrievajú vnútorné orgány a tvoria sa tukové zásoby.

Bábätko čím ďalej viac růžoví a zaguľacuje sa.

Pľúca ešte potrebujú nejaký čas, aby sa úplne vyvinuli, však vývoj všetkého zásadného je už dokončený. Mozog aj nervová sústava plne fungujú. Pečeň vytvára prvý odpadové látky a obličky už sú tiež vyzreté. U dieťatka sa objavujú prvé sny.

Bábätko začína byť obmedzené v pohybe a zaujíma charakteristickú polohu: ohnutá hlavička, brada sa dotýka hrudníka, ohnutý chrbát aj ručičky a nožičky, horné končatiny sú prekrížené na prednej strane hrudníka a predkolenia sú prekrížené na prednej strane bruška. Hovoríme o tzv. Pravidelným držanie plodu.

Bábätko meria asi 45 cm a váži okolo 2,3 kilogramov.