Deti

Ako zabaviť dnešné deti?

Každý rodič sa snaží zo svojho dieťaťa vychovať zodpovedného človeka, ktorý sa bude vedieť o seba postarať za každých okolností. Bohužiaľ čoraz častejšie sa objavujú prípady v školách, kde prichádzajú do prvých tried neposedné hyperaktívne deti, ktoré by mali mať základné návyky, pritom ich vôbec nemajú. V čom je problém? V tom, že rodičia na nich nemajú čas a vychovávajú ich média a internet.

Nikto nemôže nikomu kázať, ako má vychovávať svoje dieťa. Ak ale netrávite príliš veľa času s dieťaťom, snažte sa mu to akokoľvek vynahradiť. Dnes nie je výnimočné, že ženy materstvo odkladajú. Veď keď si predstavíme, že ženy v 90. rokoch rodili pomerne skoro – najčastejšie po vyštudovaní strednej a vysokej školy. A dnes? Dnes najskôr v 28. rokoch, poprípade až po 30. O tom, prečo klesá pôrodnosť a prečo mnohé ženy odkladajú materstvo, ale nebudeme hovoriť. Budeme spomínať ako zabaviť dnešné neposedné deti, ktorých pozornosť je problém udržať. Dať do ruky jednu hračku a dúfať, že sa s ňou bude hrať neustále, nemôžete čakať. Kedysi to stačilo. Dnes už nie. Aké hračky teda vaše deti zaručene zabavia?

Hračky, ktoré rozvíjajú myseľ a motoriku dieťaťa

Aby ste svoje dieťa zabavili, budete potrebovať interaktívne hračky. O interaktívnych hračkách je známe, že rozvíjajú myseľ a motoriku malého dieťatka. Už maličkému batoľaťu dajte do kočiarika alebo do postieľky akúkoľvek interaktívnu hračku. Interaktívne hračky vďaka svojej funkcii udržia pozornosť akéhokoľvek dieťaťa, aj toho hyperaktívneho.

Pomôcť vám môžu napríklad aj edukatívne hračky. Medzi edukatívne hračky zaraďujeme napríklad drevené počítadlo, elektrické stavebnice a detský teleskop. Ak neviete, čo nakúpiť svojim ratolestiam pod vianočný stromček, tak ste pravdepodobne našli vynikajúce inšpirácie. Čo teda? No predsa interaktívne a edukatívne hračky.

Nedávajte im do ruky tablet a notebook – nezabávajte ich internetom

Čoraz častejšie dávajú rodičia do rúk svojim malým deťom tablet, notebook alebo videohry. Samozrejme, že čiastočne vedia zaneprázdneným rodičom tieto „hračky“ pomôcť. Netreba to však preháňať, pretože ak svoje dieťa naučíte na tablet/ mobil, potom ich už len ťažko od nich dokážete odtrhnúť. Nezabúdajte – všetko s mierou. Radšej im dajte do ruky obrázkové knižky, poprípade staré rozprávky, ktoré ste aj vy ako malé deti čítavali.

Nezabúdajte, že spoločné zážitky s deťmi sú na nezaplatenie. Chodievajte preto na zaujímavé výlety, ak vám to financie dovolia. A ak nie, nevadí, podniknúť skvelý výlet sa dá aj v blízkosti domova. Skúste ísť na piknik, naplánujte si opekačku, postavte si bunker vo vnútri, ale aj vonku.