Voľný čas

Niekoľko zaujímavostí o Knihe kníh, ktoré ste možno nevedeli

Viete, ktorá kniha je historicky najpredávanejšia a najprekladanejšia? A zároveň bola prvou knihou, ktorú vytlačil na svojom tlačiarenskom stroji nemecký vynálezca Johann Gutenberg?

Biblii patrí niekoľko prvenstiev

A keď ešte povieme, že ju zaručene nájdete v každom kresťanskom kníhkupectve? Áno, hovoríme o Knihe kníh, Biblii. I keď ak by sme chceli zachádzať do detailov, nejde o knihu, ale o zbierku kníh. Predtým, ako boli tieto knihy spísané, vznikali v podobe piesní a príbehov, ktoré sa šírili ústnym podaním z generácie na generáciu.

Podľa Guinessovej knihy rekordov bolo ešte do roku 1995 predaných a distribuovaných zhruba 5 miliárd kópií. Ak zarátame aj preklady jednotlivých častí, Biblia bola preložená do viac ako 2 000 jazykov. V prípade, že vás bavia čísla, máme ich ešte pár: celá Biblia má 1 189 kapitol, 31 173 veršov a 773 692 slov.

Čo sa takzvanej Gutenbergovej Biblie týka, bola vydaná v rokoch 1454 – 1455. Predpokladá sa, že toto vydanie vyšlo v náklade 180 výtlačkov na papieri a pergamene. V súčasnosti sa vie o 49 dochovaných výtlačkoch, ktoré ale nie sú všetky kompletné. V roku 2012 sa predal jeden list z týchto zachovaných výtlačkov za 100 000 amerických dolárov.

Vplyv na formovanie našej kultúry mala Biblia obrovský

Biblia je dôležitou nielen pre veriacich kresťanov, ale aj pre celé ľudstvo (a zachované výtlačky z Gutenbergovej Biblie sú dôležité aj z hľadiska histórie kníhtlače). Dalo by sa povedať, že Biblia formovala západnú kultúru.

Je to pochopiteľné, keďže ide o základný text silne dominantného náboženstva, ktorým kresťanstvo je (a v minulosti bol jeho vplyv ešte väčší). A čo okrem náboženstva silne vplýva na kultúru? No predsa umenie. A Biblia bola až do 19. storočia jedným z hlavných zdrojov inšpirácie pre výtvarné umenie a prenikala aj do literatúry.

Zdroj obrázka:

Autor: Javier Cruz Acosta / Shutterstock.com