Nezařazené

Začala vaša práčka vydávať nezvyčajný hluk? Niečo bude s bubnom

Narodenie dieťaťa zmení pre rodičov množstvo vecí, to je samozrejmé. Zrazu sa všetko točí okolo toho malého človiečika. Rodičovstvo má však vplyv aj na veci, ktoré s ním na prvý pohľad až tak nesúvisia.

Rodičia potvrdia, že po pôrode sa práčka nezastaví

Ak ste doteraz patrili k párom, ktorým sa podarilo naplniť práčku len sporadicky a tak sa u vás práčka zapínala menej častejšie ako napríklad vysávač, s príchodom dieťaťa sa to mení. Zrazu sa práčka v intenzite používania dostane „na dohľad“ najpoužívanejších spotrebičov.

To však znamená, že sa môže (obzvlášť ak už má za sebou nejaké roky fungovania) stať náchylnejšou na poruchy. Pokazená práčka však neznamená, že musíte ihneď utekať do najbližšieho elektra a kupovať práčku novú.

Stačí zistiť, v čom je problém a objednať si príslušný náhradný diel. Často nemusí ísť o diel konkrétne na vašu značku práčky. Napríklad Electrolux náhradné diely často pasujú aj na práčky AEG, či Zanussi, keďže tieto značky pod Electrolux patria.

Skontrolujte pružiny alebo ložisko

Jedným z najčastejších prejavov, ktorý signalizuje, že je s práčkou niečo zle, je zvýšená hlučnosť pri žmýkaní. Pôvodcom tohto neobvyklého búchania, klopania a podobných zvukov je bubon. Prečo zrazu spôsobuje takýto hluk?

Príčinou môže byť uvoľnená pružina. Tie za normálnych okolností zabezpečujú voľný pohyb bubna a zároveň pôsobia ako „tlmiče“. Uvoľnená pružina by sa však mala dať vo väčšine prípadov jednoducho opäť nasadiť.

Ak sú pružiny v poriadku, pôvodcom problému bude ložisko do práčky. To je totižto súčiastka, ktorá je pri odstreďovaní najviac zaťažovaná. Ložisko sa však dá vymeniť a ani nie je drahé. Je to však o niečo náročnejší úkon, na ktorý zrejme budete potrebovať opravára. Alebo ak sa nebojíte chytiť náradie do rúk, môžete si pozrieť návody na internete a vymeniť si ložisko svojpomocne.

Zdroj obrázka:

Autor: Stokkete / Shutterstock.com