Nezařazené

Ako si vybrať správny náhradný diel na auto?

Vlastné auto je veľký komfort, ale aj veľká investícia. A tým nemyslíme len kúpnu cenu. Poistenie, pravidelné tankovanie a rôzna menšia údržba, to sú výdaje, ktorým sa nevyhnete prakticky od začiatku.

Pri kúpe náhradných dielov sa dá ušetriť, ale musíte vedieť nájsť ten správny

Čím je auto staršie a má „na konte“ viac najazdených kilometrov, tým častejšie bude vyžadovať investíciu do nových autodielov. Nuž, kto chce jazdiť, musí platiť, s tým nič neurobíte. Ale môžete ušetriť aspoň pri kúpe tých náhradných dielov.

Žijeme predsa v dobe internetu, môžete si „na pár kliknutí“ vyhľadať viacero rôznych dielov s často výrazne odlišnými cenami. Ako si však vybrať správny diel pre vaše auto? Tak to vám teraz poradíme. Nemusíte sa toho obávať, nie je to také zložité ako sa na prvý pohľad môže zdať, i keď je pár vecí, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Na čo si pri svojpomocnom hľadaní náhradných dielov dávať pozor?

Najbežnejšie je hľadať náhradné diely podľa modelu auta. Začnete značkou, napríklad náhradné diely VW a pokračujete rokom výroby, modelom a motorizáciou. Pozor si dávajte hlavne pri dieloch, ktoré sa odlišujú podľa toho, na ktorú stranu auta sa montujú (napríklad svetlá alebo brzdové platničky). Prípadne pri stieračoch je dobré si skontrolovať spôsob uchytenia a ich dĺžku. Tak či tak sa však môže stať, že zakúpený náhradný diel nebude pasovať. Niekedy je totižto na rovnaký model auta viacero druhov dielov.

Ak chcete väčšiu istotu, môžete skúsiť vyhľadávanie podľa VIN, avšak s tým sa už musíte obrátiť priamo na predajcu náhradných dielov. Vyhľadávanie podľa VIN je totižto možné iba na veľkoobchodnej báze kvôli autorským právam výrobcov.

Alternatívny spôsob, ktorý môžete použiť aj vy, je vyhľadávanie podľa takzvaného OE čísla starého dielu. Podľa tohto čísla je možné nájsť diely kompatibilné s tým produktom, podľa ktorého OE čísla hľadáte náhradný diel.

Zdroj obrázka:

Autor: Fototocam / Shutterstock.com