Krása

Zadarmo proti starnutiu!

Väčšina produktov, ktoré sľubujú, že sa vám nikdy neobjavia žiadne vrásky a vaša pleť bude stále mladá, je väčšinou veľmi drahá a platy väčšiny žien na ne nedosahujú. Ale existuje šesť vecí, ktoré máte zadarmo, a pomáhajú proti starnutiu úplne rovnako! Ktoré to sú?

Slnko

Je krásne, slniečko pomaly naberá na sile a ľuďom spôsobuje dobrú náladu. A ako ti teda slniečko pomáha? Jeho lúče totiž obsahujú vitamín D, ktorý posilňuje imunitu, znižuje hladinu cukru v krvi, ale hlavne podporí tvorbu nových buniek a obnovu kožného tkaniva. Tiež ale pomáha k správnemu využitiu vápnika – zdravé zuby, nechty a kosti.

Nemala by si ale zabúdať na fakt, že slniečko tvoje pokožke môže aj škodiť. A hlavne, keď ho až príliš. Pokožka môže byť suchá, čo povedie k skoršiemu starnutia, vzniku škaredých pigmentových škvŕn alebo kožné dermatitídy. To ale nie sú všetky problémy. Najzávažnejším je napr. Rakovina kože.

Aby si získala potrebné množstvo vitamínu D, stačí ti byť na slniečku iba 15 minút, aj v polojasno počasí. Ak hodláš na slniečku pobudnúť dlhšie, nezabúdaj na riadne namazanie opaľovacím krémom s UVA i UVB filtrom.

Pokiaľ máš naozaj veľký nedostatok vitamínu D, tvoja pokožka bude predčasne starnúť. Takže ak sa tomu chceš naozaj vyvarovať, zájdi si do lekárne a vitamín D si kúp. Je to totiž anti-aging zázrak!

Antioxidanty

Určite si už toto slovo niekedy počula. Stopercentne v reklamách, kde predstavovali nový ovocný produkt. Antioxidanty sú látky, ktoré dokážu bojovať s voľnými radikálmi, ktoré sa do tela dostali nezdravou a tučnú stravou či stresom. Radikály potom spôsobujú, že sa bunky viac opotrebovávajú, starnú a degenerujú sa. Zabraňujú tak tvorbe nových zdravých buniek a zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

Najlepšie antioxidanty sú hlavne vitamíny C a E, betakarotén, selén a zinok. Môžeš si ich zaobstarať ako vo forme tabliet v lekárni, tak ich môžeš získavať zo stravy – hlavne z čerstvého ovocia a zeleniny, z rýb či zeleného čaju.

Ako dobrý antioxidant sa dajú použiť aj flavonoidy, ktoré sú obsiahnuté v čokoláde, kakau, víne, olivovom oleji alebo sladké drievko.

Hydratácia

Dodržiavať pitný režim je dôležité ako pre naše zdravie, tak aj pre krásu a mladosť pokožky. Denne by sme mali prijať dva a pol litra najlepšie nesladené vody, ktorú si ale môžeš spestriť rôznymi ovocnými džúsmi alebo minerálnymi vodami. Ak bude pokožka dobre hydratovaná, tak tiež bude pomalšie starnúť. Ak je totiž nedostatok vody, tak sa bunky scvrkávajú a spôsobuje rýchlejšie starnutie.

Vďaka vode sa navyše z tela odplavujú nečistoty, ktoré môžu spôsobovať celulitídu a iné problémy.

Novo sa však objavila informácia, že množstvo vody, ktoré by sme mali denne prijmú je veľmi individuálna. Hovorí sa, že je to 30-35 ml vody / kg.

Pohyb

Ak sa každý deň prejdeš vonku, prospeje to nielen tvoje postave, ale aj zdravie a mladosť pokožky. Nemusíš svoje telo namáhať vo fitku, aby si dosiahla vytúžený výsledok. Prechádzkou na čerstvom vzduchu sa navyše zbavíš stresu, ktorý spôsobuje tvorbu voľných radikálov, môžeš poznať aj nových ľudí či sa prejsť so psom.

Navyše pravidelné prechádzky tí i posilní imunitu, srdce, dýchacie cesty, tvoja pokožka sa prekrví a bude viac napnutie. Takže hneď bude vyzerať o niečo mladšie!

Bude sa ti aj lepšie zaspávať! Spánok je tiež mimochodom veľmi dôležitý pre mladistvý vzhľad.

Nemala by si samozrejme ani zabúdať na správnu obuv. Ak chodíš každý deň pravidelne na prechádzky či si zabehať, mala by si každý tri mesiace svojej botky vymeniť. Pojdeš tak bolesti kĺbov, deformáciu chodidlá či priehlavku. Investície do topánok sa rozhodne oplatí.

Otvor sa životu

Aby si bola mladá na povrchu, musíš byť mladá aj vnútri. Všetko je hlavne o tvojom myšlienkovom stave, tvojím hype. Ak budeš chodiť do spoločnosti, určite nebudeš trpieť depresiami či stresom. Urob si radosť vstupenkou na koncert alebo na balet, na čokoľvek ťa zaujíma. Alebo si zájdi na diskotéku.

Mladosť tiež prospieva láska a sex, ktoré ťa zaplavia hormóny, ktoré omladzujú (serotonín – hormón šťastia, adrenalín – prekrvuje, dopamín – hormón slasti, ktorý ti môže priniesť aj dobré jedlo).

Úsmev

Optimisti a ľudia, ktorí sa stále usmievajú, vyzerajú oveľa lepšie a mladšie. Úsmev, smiech a humor patrí k mladosti! Takže sa nehanbi sa každému svojmu trapas, nech sebemenšiemu, zasmiať. Nahoď úsmev!