Móda

Ako sa starať o obuv v zime

V zime chceme mať nohy v teple a v suchu, a preto by sme si mali jednak vybrať správne topánky a potom tiež o ne dobre starať. Mať nohy v suchu, je v tomto období veľmi dôležité.

Treba obuť si skutočne to, čo vás pred zimou a vlhkom ochráni. Najdôležitejšie je to samozrejme u detí. Dosť možno sa vám tiež stalo to, že ste si kúpili kvalitné snehule, o ktorých ste boli presvedčení, že budú mať tie najlepšie vlastnosti, ale potom ste zistili, že to tak nie je. V takom prípade choďte topánky vrátiť. Máte na to nárok. Dôležité je sa ale o obuv správne starať a tak si rovno s obuvou kúpte aj impregnáciu. Predsa len chodíte ako v snehu, tak v posypovej soli, v roztopení snehu a topánky impregnáciou ochránite.

Osobitná pozornosť by ste potom mali venovať koženej obuvi, semišové a textilné obuvi a to ako tej novej, tak i obnosené. Najčastejšie používaným materiálom je hladká useň. Ak si nie ste istí materiálom, tak sa v obchode s obuvou opýtajte a nechajte si poradiť, ako o topánky správne starať. Pred prvým použitím topánky nakrémujte. Pozor však na to, aby farba krému bola totožná s farbou topánky. Pre istotu si kúpte transparentný krém na topánky, ktorým nemáte čo pokaziť. Okrem krému na topánky sa potom tiež predáva kvalitnejšie vosk. Ak je vosk tekutý, potom výrazne predĺži životnosť kože.

Pokiaľ máte topánky z lakovanej kože, tak tá je veľmi náchylná na vonkajšie vplyvy. Kožu zbavíte nečistôt ako za sucha, tak za mokra. Na lakovanú obuv sa ale používajú špeciálne spreje či krémy. Pokiaľ o obuv nestará správne, potom vám veľmi ľahko popraská. Preto je treba nepodceňovať úpravu a venovať jej maximálnu starostlivosť. Najjednoduchšie starostlivosť je potom o syntetické materiály, tie stačí naimpregnovať bežným impregnačným sprejom. Pokiaľ máte obuv, ktorú možno prať v práčke, tak stačí, keď ju vyperiete a potom opäť naimpregnujú. V zime je obuv oveľa náchylnejšie, než v letnom období.