Móda

Ako vybrať správnu obuv

Správna a „zdravá“ obuv je pre naše nohy veľmi dôležitá. Hoci to tak nemusí vyzerať, nosenie nesprávnej obuvi má za následok celý rad deformít nôh, ale má vplyv aj na bolesti nôh, lýtok alebo ciev dolných končatín. Ak budeme konkrétne, nesprávna obuv môže spôsobovať vytočené palce, kladivkové prsty, kurie oká, otlaky, zarastené nechty a artrózy kĺbov nohy. Ploché nohy sú tiež pomerne častým dôsledkom zlých topánok. Navyše v prípade plochonožia nejde len o estetickú záležitosť, ale aj o zdravotnej. Bolesti nôh, lýtok, opuchy alebo dokonca cievne problémy môžu mať príčinu práve tu.

Zdravá topánka

Ako teda vyzerá zdravá topánka? Podľa odborníkov z obuvníckej a kožiarskej asociácie by mala spĺňať niekoľko kritérií. Pohodlnosť, pružnosť, pevnosť, stabilitu, ale zároveň aj ohybnosť, priedušnosť a v neposlednom rade aj módnosť. Tieto kritériá sú skutočne všeobecná a je úplne jasné, že žiadna topánka nespĺňa tieto vlastnosti naraz. Ponúka sa teda jediné riešenie – topánky treba striedať. Mať špeciálne topánky na šport, vychádzky, pracovná obuv, domáca obuv a podobne.

Ako nakupovať zdravú obuv

Tvar topánky

Všeobecné kritériá sme si už predstavili, však pri nákupe topánok je potrebné držať sa aj iných zásad. Tak teda, zdravá topánka by mala čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru nohy človeka. Špička topánky tak musí byť dostatočne priestranná pre prsty, tvar je preto lepšie guľatý, alebo kopírujú tvar prstov. Palec tiež nemá rád akékoľvek stlačenie smerom dovnútra. Sčítané a podčiarknuté, špicaté topánky nie sú vhodné pre celodenné nosenie, hoci vyzerajú pekne.

Veľkosť topánky

Veľkosť topánky je tiež dôležitý parameter, na ktorý sa treba zamerať. Prsty v topánke by nemali doliehať k prednej strane topánky príliš tesne. Naopak, má byť pred nimi tzv. Nadměrek, teda voľné miesto s veľkosťou minimálne 1 centimeter. Je to z toho dôvodu, aby prsty mali dostatok miesta pri samotnej chôdzi. Navyše neverte, že topánky majú skutočne tú veľkosť, ktorá je na nich napísaná. Vnútorný priestor sa totiž môže dosť líšiť. Preto je nutné nakupovať topánky nielen podľa čísla, ale vždy je aj vyskúšať.

Materiál topánok

Materiál topánky má vplyv na to, ako bude topánka mäkká a ohybná. Najmäkšie by mala topánka byť v oblasti prstových kĺbov, teda v mieste, kde sa pri chôdzi najviac ohýba. Rovnako tak je dôležitá aj tuhosť, hrúbka a materiál podošvy. To všetko má vplyv na to, ako ľahko sa vám bude v topánkach chodiť, a preto je potrebné obuv vždy vyskúšať. Skúšame vždy obe topánky, plne je zaviažeme alebo zašněrujeme a dôležité je sa v nich samozrejme prejsť.

Najpohodlnejšie topánky sú kožené alebo vyrobené z textilu. Bývajú mäkké a priedušné zároveň. Ak si nie ste istí, z akého materiálu je topánka vyrobená, skontrolujte piktogram, ktorý by mala každá topánka obsahovať.

Pevnosť topánky

Každá uzavretá obuv má mať dostatočne tuhý a vysoký tzv. Opätok, teda vnútorný dielec v pätovej časti zvršku topánky. Tvar má zodpovedať tvaru päty, zároveň však netlačiť a nekĺzať pri chôdzi. Inak sú takmer hneď prítomné otlaky, pľuzgiere alebo aj kostnú nárastky.

Topánka by nemala tlačiť nielen na päte, ale ani nikde inde. Nespoliehajte na tvrdenie, že topánka sa časom vytvaruje podľa vašich nôh alebo sa roztiahne.

Hmotnosť topánok

Mohlo by sa to zdať ako zbytočnosť, ale aj hmotnosť topánky je jedno z dôležitých kritérií. Mala by byť pokiaľ možno čo najmenšie. Pretože každé navýšenie hmotnosti topánky o 100g znamená, že naše nohy zdvihnú denne o 1 tonu navyše.

Vysoké podpätky, áno alebo nie?

Vysoké podpätky robia ženám pekné nohy, o tom nie je pochýb. Avšak lekári upozorňujú, že podpätky vyššie ako 4 centimetre nie sú pre našu nohu fyziologicky prispôsobené a nie sú ani vhodné pre správny stereotyp chôdze. Na svedomí majú preťaženie nožnej klenby, deformity palca a prstov nohy, narušenie stereotypu chôdze a preťažovaniu kĺbov nohy a päty.

Topánky bez akéhokoľvek podpätku ale tiež nie sú žiadna výhra. Naopak, keďže sa bežne pohybujeme na tvrdom povrchu, ako je betón, asfalt alebo dlažba, je pre chôdzu a celú nožička vhodný mäkký stabilný podpätok vysoký zhruba dva až tri centimetre. Topánky bez podpätku preťažujú Achillovu šľachu a prechod a odlepenie nohy od podlahy pri chôdzi sú toporné.

Crocsy, áno alebo nie?

Crocsy, veľmi populárny druh obuvi medzi ľuďmi, však medzi lekármi už toľko nie. Rýchlo sa obúvajú a ľahko udržujú. Avšak z ďalších kritérií na zdravú topánku toho spĺňajú pramálo. Nie sú preto vôbec vhodné na celodenné nosenie, do práce alebo do školy, ani ako prezúvky miesto papúč. Poslúžiť môžu na „krátka prebehnutia“, k vode, bazénu a podobne.

Pozor na otlaky

Otlaky alebo kurie oká bývajú často výsledkom nesprávnej obuvi. Ak sa vám nedarí vysporiadať sa s nimi v domácich podmienkach, je potrebné navštíviť pedikérku. Čo je ale dôležité, venovať starostlivosť aj nohám, a to aspoň raz týždenne je ošetriť pemzou a zvláčniť hydratačným krémom.

Chôdza naboso u malých detí

O tom, či majú malé deti, sotva začnú robiť prvé krôčiky nosiť obuv alebo chodiť naboso si kladie snáď každá mamička. Podľa odborníkov je vhodná chôdza naboso, ale len na určitom teréne. Tým je chôdza v tráve alebo v piesku, avšak nie na tvrdom povrchu. Pokiaľ ide o chôdzu na betóne, v domácom prostredí potom na dlažbe alebo plávajúcej podlahe, je potrebné dieťaťu obuť obuv alebo papuče. Inak môže vzniknúť chybné držanie nôh v členkoch a potom následne až bolesti nôh i bedier.