Voľný čas

Ideálny notebook na cestovanie

 

S ohľadom na zvolený účel užívania je potom potrebné vyberať vhodnú konfiguráciu, teda také zloženie komponentov, ktoré zaistia bezproblémový chod pri všetkých zostavách programov a aplikácií, pri ktorých potrebujete, aby bežali súčasne.

Ak je vaším hlavným zámerom iba surfovanie po virtuálnom priestore, stačí vám notebook s nižším výkonom a celkovo jednoduchšími parametrami, ktoré sa premietnu do veľmi prijateľnej ceny.

Ak používate však notebook predovšetkým k práci, predstavuje už pomerne výraznú investíciu, preto je tiež nutné starostlivo vyberať model, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim nárokom. Ak je vyžadovaný bezproblémový chod v prípade častého cestovania, platí toto pravidlo dvojnásobne.

Aké parametre by mal notebook na cesty spĺňať

Ak používate notebook predovšetkým ako pracovný nástroj, nevyhnete sa spravidla nutnosti jeho prenášania / prevážania medzi niekoľkými štandardnými miestami.

Notebooky sú zhotovované pre zamestnancov, u ktorých sa predpokladá, že budú pracovať aj z domu, alebo majú v náplni práce časté rokovania mimo priestorov spoločnosti – rokovania s klientmi, služobné cesty do zahraničia, školenia a pod.

Podobne osoby samostatne zárobkovo činné alebo podnikatelia sa veľmi často stretávajú s nutnosťou fungovať online alebo s výpočtovou technikou u klienta či mimo svoje sídlo. S rovnakou požiadavkou sa stretávajú tiež študenti vysokých škôl.

cestovni-notebook

Výber notebooku pre tieto účely, zvlášť ak cestujete na väčšie vzdialenosti, by mal spĺňať niekoľko základných parametrov, ktoré zohľadňujú predovšetkým jeho spoľahlivosť a pohodlné ovládanie:

  • výkonná batéria s vysokou výdržou
  • ľahký a kompaktný dizajn
  • vhodná uhlopriečka displeja (určujúca celkovú kompaktnosť riešenia) a celkové rozmery
  • čitateľnosť displeja na slnku
  • pevnosť a odolnosť materiálu a pohyblivých prvkov (pánty)
  • kvalitné ovládacie prvky (klávesnica, touchpad)
  • integrované zabezpečenie
  • dostatočná kapacita pamäte

Aký model notebooku na cestovanie vybrať

Voľba modelu cestovného notebooku samozrejme závisí predovšetkým na preferenciách a zámere používania. Ak budete notebook používať predovšetkým ako zápisník a na jednoduchšiu prácu so základnými programami (študentský notebook), je ideálnym riešením obstaranie mini notebooku s malou uhlopriečkou displeja.

Sú ľahké a skladné, a zvyčajne sa vyznačujú veľmi dobrou a pevnou konštrukciou. Ich nevýhodou je však nízky výkon a malá pamäť – pri zložitejších úkonoch budú veľmi pomalé.

Pre plný pracovný výkon je potreba zaobstarať štandardný kancelársky notebook (prípadne aj herný alebo profesionálny notebook, ak plánujete pracovať s graficky náročnými programami) s vylepšeným konštrukčným riešením obalu pri nízkej hmotnosti a batériou s vysokou výdržou.

cestovni-laptop

Rozhodne je lepšie investovať do notebooku s dobrou pevnosťou vonkajších častí aj za cenu, že displej nebude mať väčšie rozmery, mal by však mať dobré rozlíšenie a optimálnu čitateľnosť na slnku (dostatočná intenzita podsvietenia). Kovová konštrukcia je pevnejšia jako plastová.

Repasované notebooky – spôsob, ako ušetriť

Hľadáte vhodné ponuky na nový cestovný notebook a chcete ušetriť? Potom si prezrite ponuku repasovaných notebookov na stránkach inComputer.sk. Jedná sa o notebooky z predvádzacích akcií alebo ukončených nájmov v top stave.

Pred uvedením do ponuky samozrejme prechádzajú náročným testovaním a vzťahuje sa na ne záruka 12 mesiacov. Najväčšia výhoda je však cena, kde sa môžete stretnúť so zľavou až 60 % oproti úplne novému modelu.