Vzťahy

Konflikty a ich riešenie

Súčasťou každodenného života je riešenie udalostí či už príjemných, alebo nepríjemných. Príjemných situácií sa nebojíme, ba dokonca sa ich radi zúčastňujeme, sme radi chválení atp. Preto sa budeme zaoberať ich opakom a síce situáciami, kedy je potrebné vyriešiť konkrétne konflikt. Veľmi ťažko sa určuje, či je jednoduchšie vyriešiť konflikt, ktorý vznikol práve teraz alebo konflikt, na riešení ktorého sa pripravujeme. Vždy je ale vhodné riešiť konflikt až po upokojení sa.

Takmer nikdy nemáme stopercentnú istotu, či človek, ktorému sa chystáme niečo vyčítať, je vinník daného problému. Akonáhle sa na riešenie problému chystáme, sme často veľmi rozčúlenia a v mysli si chystáme reč. Je pravidlom, že plán v tomto prípade nevyjde tak, ako sme si pripravovali a „vinník“ všetko uvedie na pravú mieru. Nakoniec sa ukáže, že problém nie je tak horný, ako sa zdal.

Začnite sa postupne učiť riešiť konflikty s chladnou hlavou. Na vyvstal problém sa radšej dvakrát pozrite a uistite sa, či ste chybu neurobili vy. Uvedomte si, že človek, ktorý pravdepodobne chaos spôsobil tak nekonal úmyselne. Napriek tomu, že si môžete hovoriť, že jeho problémy nie sú váš problém, ostrým tónom mu pravdepodobne nepomôžete.

Samozrejme rozeznávejte človeka od človeka. Ak spôsobí problém človek zodpovedný, je veľmi pravdepodobné, že ho trápi niečo, čo sa netýka práce. Na chybu ho upozornite a snažte sa ho vypočuť, ak sa poznáte dlhšiu dobu, otázka „Stalo sa niečo?“ Nebude znieť nijako zvláštne. Ak robí problémy jedna a tá istá osoba neustále, obťažuje tým všetkých okolo seba. V tomto prípade by ste sa mali vážne zamyslieť, ako s tým naložiť. Taký človek totiž pôsobí problémy v celom pracovnom tíme a možno si to ešte neuvedomujete, vyvoláva konflikty medzi všetkými.

Jeho problémy začnú pôsobiť komplikácie všetkým jeho kolegom, začnú sa valiť, kopiť a zvyšní pracovníci prestanú situáciu zvládať. Tomu sa snažte vyhnúť a napriek tomu, že budete nútení pristúpiť k radikálnemu riešeniu, za dobré vzťahy a nekonfliktný situácia to predsa stojí.