Voľný čas

S deťmi na cestách

Máte malé ratolesti a hodláte s nimi stráviť výlet alebo dovolenku? Prečítajte si nasledujúce tipy a užitočné rady na cestovanie s deťmi.

Ako zabaviť deti na cestách

Menším deťom často postačí obľúbená hračka, bábika alebo knižka, ale ani tá pri dlhšej ceste nesplní svoju funkciu dokonale. Originálna a praktická je tiež kresliace tabuľka, na ktorú môžu deti kresliť bez obmedzenia.

Vďačnou a nenáročnú formou zábavy sú slovné hry, od slovného futbalu počínajúc po Hádaj, kto som? končiac. Ak cestujete vlakom alebo máte v aute dostatok priestoru, sú vhodné aj doskové hry vo skladnom cestovnom balení. Tie sú často opatrené magnetom na figúrkach a hracej ploche, takže nedochádza k rozsypaniu a strate figúrok.

Vyberať môžete medzi najznámejšími hrami ako sú šach alebo Človeče, nehnevaj sa !, ale veľmi obľúbený je aj Scrabble, ktorý má na cestovné hracej ploche vyznačená políčka pre jednotlivé písmená.

Iste uvítate i karty, s ktorými si môžete zahrať prší, kvarteto alebo napríklad Čierneho Petra. Ak majú deti po ruke papier a ceruzku, čas im iste ukrátia piškvorky alebo známa hra „Mesto, meno, zviera, vec, ..“. Väčšie deti určite nadchne cestovné forma hry AZ – kvíz, kde môžu odpovedať až na 550 otázok. Môžete pre nich pred cestou pripraviť aj plán trasy s vyznačenými mestami, pamiatkami a zaujímavými miestami. Táto hra je udrží v pozore, aby do hracie karty zaznamenali všetky body, vítané sú aj hádanky, doplňovačky, kvízy.

A keď sklame všetko ostatné, zaručenou zábavou sú mnohokrát pesničky a rozprávky na CD alebo animovaný film na prenosnom DVD prehrávači.

Na čo pri cestovaní nezabudnúť?

Majte na pamäti, že pri autonehode dosahujú všetky voľne ležiace predmety až desaťnásobku pôvodnej hmotnosti. Deti by teda mali mať po ruke len veci, s ktorými si momentálne hrajú a všetky ostatné uložiť späť do priehradiek alebo veľmi praktických a priestranných vreckárov.

Pri cestovaní nezabúdajte na dostatočne časté prestávky. U menších detí je samozrejmosťou prebalenie a nakŕmenie, tie staršie sa rady pretiahnu a prebehnú. Dôležité je aj dodržiavanie dostatočného pitného režimu. Ideálne formou je čistá neperlivá voda, čaju alebo riedené ovocné šťavy.

K malej desiatu podávajte deťom ovocie a zeleninu, sušienky alebo kúsky obloženého pečiva. Určite k občerstvenie nevoľte potraviny s čokoládou alebo krémom, ktoré sa v teple ľahko rozpúšťajú alebo príliš drobivé pečivo.

Proti nevoľnosti na cestách je vhodné mať po ruke špeciálnu lízanky a žuvačky alebo priamo lieky proti kinetóze. Vlhčené obrúsky a tienidla na okná by mali byť povinnou výbavou auta. Ak sa chystáte na veľmi dlhú cestu, vyrazte na noc, deti tak väčšinu času prespí a odpadne starosť s ich programom. V tom prípade je vhodné pred cestou deťom podať upokojujúce bylinkový čaj.

Kam vyraziť s deťmi?

Pri hľadaní vhodného miesta na strávenie dovolenky sa sústreďte aj na zdanlivé maličkosti, ktoré však veľmi oceníte (detský kútik, ihrisko, animačné programy). Ak je Vaša rodina športovo založená, uvítate lanové centrá, kurzy nezvyčajných športov, náučné cyklotrasy alebo súťaže pre deti.

Dovolenka s deťmi je síce často náročná, ale zažijete vďaka nej veľa spoločných zážitkov, zábavy i dobrodružstvo a budete na ňu radi spomínať.