Voľný čas

Vlastný zverokruh mali aj indiáni a kočovní cigáni

Zverokruh a jeho znamenia podľa slnečného horoskopu pozná azda úplne každý. Dávnu tradíciu majú aj horoskopy v Číne, o ktorých znameniach ste už tiež iste počuli. No vedeli ste, že aj kočovní cigáni aj indiáni mali svoj vlastný zverokruh?

2017-08-01 12_02_41-TextMaker - [zverokruh]

Cigánsky zverokruh

Kočovní cigáni boli odjakživa známi ako liečitelia či veštci a ich minulosť je opradená množstvom tajomstiev a povier. Boli zomknutou komunitou, ktorá sa vždy riadila podľa rozhodnutí svojho vajdu, ktorý okrem iného vyberal a sobášil manželské páry. Život v kočovných vozoch naučil veľa predovšetkým ženy, ktoré veštením a liečiteľstvo z byliniek a mágie zabezpečovali príjem potrebný na prežitie. Starí cigáni odpozorovali rytmus prírody i jej vplyv na ľudí a vytvorili si svoje vlastný zverokruh, znamenia i horoskop. Do cigánskeho zverokruhu patria tieto znamenia: podkova, kalich, kaplnka, dýka, koruna, sviečka, koleso z voza, hviezda, zvon, minca, meč i sekera.

Indiánsky zverokruh

Všetky civilizácie si dali námahu na spoznávanie ľudského správania a Indiáni neboli výnimkou. Tí svoje rozhodnutia podriaďovali radám starších, ale aj vlastnej intuícii a vnímavosti k javom prírody, ktorú zdedili od svojich predkov. Konanie, povahu i schopnosti zvierat priradili k vlastnostiam ľudí podľa toho, kedy sa narodili. Okrajové dni sú presne rovnaké ako tie v slnečnom horoskope, takže si k tomu svojmu ľahko nájdete indiánsky náprotivok.

Indiánska astrológia má rovnako ako tá klasická 12 znamení zverokruhu. U Indiánov sa však nazývali totemy, pričom každý z nich predstavoval silné zviera, príslušníka jedného z kmeňov zeme. V indiánskom zverokruhu nájdete tieto znamenia: sokol, bobor, jeleň, ďateľ, losos, medveď, havran, had, sova, hus, vydra a vlk.