Tehotenstvo

12. týždeň tehotenstva

Žena v 12. týždni tehotenstva

V tejto dobe už by mala tehotenská nevoľnosť postupne miznúť, takže si ženy môžu začať naplno užívať tehotenstvo. Druhý trimester je vôbec najpríjemnejším obdobím, pretože nastávajúce mamičke už nie je zle, ale zároveň ešte nemá príliš veľké brucho, ktoré by ju obmedzovalo v činnostiach. Žena už sa spravidla cíti aktívnejšie a je menej unavená.

V čase medzi 10. a 13. týždňom tehotenstva možno podstúpiť prvotrimestrální screening genetických porúch plodu, kedy sa zhodnotí miera rizika postihnutia plodu chromozómové vadou (Downov syndróm a iné genetické poruchy). Podľa výsledku sa potom odvíja ďalší postup. Ak je riziko stredné až vysoké, odporúča sa ešte podstúpiť amniocentézu, ktoré ďalej potvrdí či vyvráti genetickú vadu. Tiež je možná konzultácia s klinickým genetikom.

Postava ženy už sa začína čím ďalej viac meniť. Čo sa týka váhového prírastku, tak medzi 12. a 20. týždňom tehotenstva činí váhový prírastok asi ¼ celkového zvýšenia hmotnosti v čase tehotenstva.

Veľa žien v tehotenstve trápia bolesti chrbta. Mali by ste sa preto sústrediť na správne držanie tela pri sedení aj státí (vzpriamený pohľad, ramená zatiahnutá dole, lopatky k sebe, spevnené brucho).

Plod v 12. týždni tehotenstva

Dĺžka plodu je okolo 6,5 cm a hmotnosť cca 20 g. Tlkot srdca má rýchlosť asi 110 – 160 tepov za minútu. Hrudník plodu sa dvíha a klesá, sú viditeľné dýchacie pohyby.

Bábätko už má zárodky zubov a prsty na všetkých končatinách a začínajú rásť aj nechty.

Plodová voda sa obmieňa každých 24 hodín – plod prehĺta vodu a následne ju vylučuje ako moč. Placenta je väčší ako plod.
Rozlíšenie pohlavia plodu je v praxi ešte stále takmer nemožné.