Tehotenstvo

14. týždeň tehotenstva

Žena v 14. týždni tehotenstva

Oproti predchádzajúcim týždňom sa budete cítiť po všetkých stránkach lepšie. Môže sa navrátiť aj sexuálny apetít. Nebojte sa, že milovanie ohrozí vývoj plodu, chráni ho totiž plodová voda a maternica je navyše uzatvorená hlienovou zátkou.
Existujú však aj ženy, ktoré počas tehotenstva záujem o sex úplne opustí. Je dobré si o všetkom otvorene pohovoriť a nájsť iný spôsob, ako spoločne stráviť príjemné chvíle.

Váhový prírastok je síce ešte malý, ale určite sa budete lepšie cítiť vo voľnejšom odevu.

V tehotenstve môže dôjsť k vzniku strií, ktorých už sa nikdy úplne nezbavíte. Kúpte si kozmetické prípravky pre predchádzanie striám a masážna kefa. V sprche je vhodné sa masírovať striedavo teplou a studenou vodou a kožu „rázštepe“ prsty.

Plod v 14. týždni tehotenstva

Plod vyzerá čím ďalej viac ľudskejšie. Ku koncu 14. týždňa má plod asi 8 až 9 cm a váži približne 30-50 g.

V priebehu tretieho mesiaca sa rýchlo vyvíja najmä horné končatiny. Oproti tomu dolné končatiny nie sú v raste tak rýchle a stále sú relatívne krátke. Všetky končatiny sú dosť chudé.

Ďalej pokračuje vývin pohlavných orgánov, však určenie pohlavia je stále ťažké. V tejto dobe sa na povrchu plodu objavuje tzv. Lanugo – jemné ochlpenie, ktoré plnia funkciu zachytávanie mazu. Ešte než sa dieťatko narodí, ochlpenie zmizne.

Svaly plodu sú čím ďalej viac vyvinutejšie a dokážu sa aj sťahovať, avšak nastávajúca mamička to doteraz nepocíti.

Plod začína reagovať na vonkajšie podnety, čo možno dobre pozorovať napríklad pri ultrazvuku.

Malé bábätko dokáže vraštiť obočia a otáčať hlavu. Na ultrazvuku je možné vidieť jeho bradu, čelo a nos.