Tehotenstvo

16. týždeň tehotenstva

Žena v 16. týždni tehotenstva

Maternica sa stále zväčšuje a objem plodovej vody už činí asi 200 ml.

Môžete sa stretnúť s tým, že Vám okolie hovorí, ako dobre vyzeráte. To je dané zvýšením krvného obehu a lepším prekrvenie.

V 16. týždni absolvujete pohmatové vyšetrenie, ultrazvuk a tiež tzv. Biochemický skríning, pri ktorom Vás čaká odber krvi na účely zistenia miery rizika genetického postihnutia plodu. Jedná sa o tzv. Triple test (TT). Stanovujú sa hladiny troch hormónov (hCG, AFP, E3). V prípade zvýšenej hladiny sa odporúča vykonať ďalšie vyšetrenia – amniocentézu (odber plodovej vody).
V súčasnej dobe sa genetické vyšetrenie začína presúvať do 12. – 13. týždňa tehotenstva, kedy je pre výhodnejšie, ak sa zistí nejaký problém.

Plod v 16. týždni tehotenstva

Vonkajšie pohlavné orgány sú už jasne diferencované na mužské a ženské, a tak možno často určiť pohlavie dieťaťa. To však neplatí vždy.

Plod sa čím ďalej viac pohybuje, ale z toho dôvodu, že ho obklopuje veľa plodovej vody, nemá mamička možnosť zatiaľ pohyby cítiť. Plodová voda pôsobí ako tlmič a ochrana proti vonkajším nárazom.
Pohyb je pekne viditeľný pri vyšetrení ultrazvukom. Nebojte sa, už čoskoro začnete pohyby dieťatka cítiť.

Plod môže zatínať päste, cmúľať si palec, preťahovať si ruky a nohy, raz je hlavou dole, potom zase hore. Mimika plodu je vyvinutá a dieťatko robí rôzne grimasy. Bábätko sa stále viac a viac podobá ľudskému tvorovi.

Koža plodu je tenká a priehľadná a podkožný tuk ešte nie je vytvorený. Oči sú zatvorené a schovávajú ich očné viečka. Oči však už dokážu vnímať intenzitu svetla. Začínajú sa vyvíjať pevnejšie kosti.

Ku koncu 16. týždňa má plod okolo 16 cm a váži cca 120 g.