Tehotenstvo

29. týždeň tehotenstva

Žena vo 29. týždni tehotenstva

Ženy sa naďalej stretávajú so sťahy maternice (poslíčkov), ktoré môžu byť teraz už aj mierne bolestivé. Bábätko už má docela silu a jeho razantné pohyby sú niekedy nepríjemné, ale aspoň máte dôkaz, že je v poriadku.

V prsiach sa vo väčšom množstve tvorí mledzivo prvé potrava pre dieťa.

Maternica čím ďalej viac utláča močový mechúr, a tak sa zvyšuje frekvencia návštevy toalety. Žena sa zvýšene potí a musí preto dbať na dostatočný pitný režim.

Veľa žien by najradšej mala už pôrod za sebou. Nie sú výnimočné ani sny, počas ktorých rodíte. Celá psychika i telo sa začínajú chystať na blížiaci sa pôrod.

Väčšina budúcich mamičiek kupuje výbavičku pre dieťatko postupne, takže sa nedá presne určiť, v ktorom týždni už by ste mala mať nakúpené všetko základné. Uvedomte si, že bábätko bude rýchlo rásť a nezaobstarávajte zbytočne veľa oblečkov malých veľkostí. Okrem oblečenia je nutné zaobstarať aj kočík, autosedačku, kolísku či postieľku, prebaľovací pult, kozmetické prípravky a veľa ďalších vecí.

Plod vo 29. týždni tehotenstva

Bábätko si utvára zásobu tuku, aby dokázalo udržať telesnú teplotu. S tým je spojené relatívne rýchle nadobúdanie plodu na váhe.

Na šedej mozgovej kôre sa začínajú tvoriť mozgové závity. Vznikajú ďalšie nervové spojenia, pokračuje vývoj mozgových obalov a obalov nervov.

Zmyslové orgány zraku, sluchu, chuti a hmatu sú utvorené a už fungujú. Vlásky rastú stále rýchlejšie.

Bábätko čas od času postihuje čkanie, a to z dôvodu prehĺtaní veľkého množstva plodovej vody.