Tehotenstvo

32. týždeň tehotenstva

Žena v 32. týždni tehotenstva

V tomto období činí váhový prírastok u ženy cca 10 kilogramov. Pomaly už by ste sa mali chystať na materskú dovolenku – konkrétny dátum stanoví Váš gynekológ. Nástup na materskú je spravidla vítaný, pretože väčšina žien sa cíti byť unavené, zle spia, ťažko sa pohybujú pod. Vo voľnom čase odpočívajte a chystajte potrebnú výbavičku pre bábätko. Doprajte si čas na seba samú a zájdite si ku kozmetičke, ku kaderníkovi, na masáž, … Užívajte voľna, pretože potom už možno nebudete mať toľko času.

Je možné, že máte v tehotenskom preukaze uvedené dva rozdielne termíny pôrodu. Prvý termín sa určí s ohľadom na poslednej menštruácii a ak sa tento termín líši od ultrazvukového nálezu, stanoví sa ešte druhý termín.

Plod v 32. týždni tehotenstva

Bábätko sa ďalej vyvíja. Ukladá sa podkožný tuk, pokožka plodu je hladšia a jemnejšia a má ružovú farbu. Bábätko už má nechty na rukách i nohách a jeho hlavičku pokrývajú jemné vlásky.

V tejto dobe neprechádza plod žiadnymi zásadnými zmenami. Približne v horizonte dvoch týždňov už bude dokončené zrenia naprostej väčšiny orgánových funkcií plodu a ďalší vnútromaternicový vývoj bude sústredený výhradne na rast plodu a tvorbu tukového vankúša. Posledný orgán, ktorý sa vyvíja, sú pľúca.

Plod je plný energie a aktívne sa pohybuje.

Bábätko meria okolo 40 cm a váži asi 1800 g.