Tehotenstvo

33. týždeň tehotenstva

Žena vo 33. týždni tehotenstva

V tomto období budete navštevovať tehotenskú poradňu dvakrát do mesiaca, alebo každé 3 až 4 týždne (je to individuálne podľa lekára a priebehu tehotenstva). Bežne sa meria hmotnosť, krvný tlak, vyšetruje sa moč a je venovaná pozornosť aj opuchom. Pri vaginálnom vyšetrení sa kontrolujú pôrodné cesty.

V jedálničku dbajte na dostatok vápnika, aby sa bábätku správne vyvíjali kosti.

Ak nenavštevujete predpôrodný kurz, mali by ste si aspoň nájsť nejaké cviky na rozšírenie panvy a roztiahnutie hrádze. Cvičením zvýšite pravdepodobnosť, že nebudete musieť podstúpiť nastrihnutie hrádze pri pôrode. Je dobré vykonávať aj masáž hrádze.

Okrem telesných zmien môžu nastať aj zmeny emócií. Nastávajúca mamička môže mať obavy, ako to všetko zvládne, či sa dokáže o bábätko dokáže postarať, objavuje sa aj strach aby sa dieťa narodilo v poriadku a pod. Zmeny emócií a strach je úplne normálne. Porozprávajte sa o svojich pocitoch s dobrou priateľkou a s partnerom.

Plod vo 33. týždni tehotenstva

Poloha plodu v maternici je spravidla už ustálená. Aj v prípade, že je bábätko stále otočené hlavičkou hore, sa môže ešte samo otočiť.

Dieťatko už má skoro úplne vyvinuté pľúca a pomaly sa začína pripravovať na pôrod. Dieťatko začína trénovať dýchanie – objavujú sa pravidelné dýchacie pohyby.

Kosti plodu sú dosť mäkké a hlavička nie je pevne spojená, čo zaistí jednoduchšie pôrod.

Hlavička môže byť porostena hustými jemnými vlásky.

Bábätko meria cca 41 cm a váži okolo 1900 g.