Tehotenstvo

4. týždeň tehotenstva

Tehotná žena môže pociťovať niektoré zmeny

Hoci ženu treba ešte ani nenapadlo, že by mohla byť tehotná, môže sa dostaviť stav únavy, vyššia potreba spánku, citlivosť prsníkov a občasné nevoľnosti. Opísané prejavy sa ale často objavujú aj pred menštruáciou, takže sa im mnohokrát nevenuje zvýšená pozornosť.

Čo sa deje so zárodkom

Dôjde k uhniezdenie vajíčka v sliznici maternice a vytvorenie prvých dvoch bunkových vrstiev (vonkajšieho a vnútorného zárodočného listu). Zárodok aj s obalom má asi 1 mm a 1 g.

Uhniezdenie, odborne tzv. Nidácie, začína šiesteho až siedmeho dňa po oplodnení a trvá až do dvanásteho dňa. Uhniezdenie sa považuje za skutočný počiatok gravidity. Proces uhniezdenie môže spôsobiť narušenie drobných ciev a následné ľahké krvácanie (špinenie), ktoré možno omylom považovať za menštruáciu.

Akonáhle je vajíčko uhniezdenie, začína čerpať výživu z maternicovej sliznice a z obehu krvi matky.

Vývoj embrya je závislý na dôležitých hormónov, estrogénu a progesterónu. Zvýšená hladina hormónov má vplyv na sliznicu maternice a súvisí s jej tehotenskou prestavbou.

Uhniezdenie predstavuje pre vývoj vajíčka kritickú fázu. Približne polovica vajíčok zanikne kvôli poruche vývoja či uhniezdenie. Ak bolo vajíčko pôvodne oplodnené, ale následne zaniklo, dôjde k jeho vyplaveniu pri oneskorenej menštruácii.

Už teraz si môžete vypočítať približný termín pôrodu

Až žena zistí, že je tehotná, určite bude chcieť poznať očakávaný termín narodenia dieťatka. Gynekológ vypočíta Váš termín tak, že k dátumu poslednej menštruácie pripočíta 266 dní. Ostatne, rovnakým spôsobom si môže termín vypočítať aj žena sama. Plánovaný termín pôrodu sa zanesie do tehotenského preukazu.

Je nutné si uvedomiť, že dátum je len orientačná a počíta sa s toleranciou narodenia + – 2 týždne.